Cuda architektoniczne

Tofu-dreg – w Chinach powstaje mnóstwo budynków niskiej jakości

12 marca 2024 0 komentarzy

W sercu współczesnego chińskiego cudu budowlanego kryje się zjawisko, które zyskało nazwę “tofu-dreg construction” — termin niezbyt pochlebny, ale trafnie oddający problematyczną praktykę stosowaną w chińskim sektorze budowlanym. Fenomen ten polega na szybkim wznoszeniu budynków przy użyciu materiałów niskiej jakości, głównie betonu, co prowadzi do powstawania konstrukcji, które tylko z wyglądu mogą imponować. Jednak pod powierzchnią kryją one poważne wady, stawiając pod znakiem zapytania ich trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Co to jest “tofu-dreg”?

Termin “tofu-dreg” może wydawać się niezrozumiały dla tych, którzy nie są zaznajomieni z kuchnią chińską. “Dreg” w kontekście tofu, to resztki pozostałe po produkcji, coś, co zwykle jest uznawane za odpad. Ta metafora została przeniesiona do świata budownictwa przez Zhu Rongji, byłego premiera Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas wizyty w Jiujiang, w prowincji Jiangxi, Zhu użył tego określenia do opisania źle zbudowanej tamy, co niebawem stało się szeroko stosowanym terminem do opisywania budynków o niskiej jakości konstrukcji w całym kraju.

Dlaczego “tofu-dreg” jest problemem?

Na pierwszy rzut oka, problem budynków typu “tofu-dreg” może wydawać się jedynie estetyczny, lecz rzeczywistość jest znacznie poważniejsza. Budynki te, często wznoszone w pośpiechu, aby sprostać rosnącym potrzebom urbanizacyjnym, charakteryzują się słabą jakością materiałów i wykonania. To prowadzi nie tylko do zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców, ale również stanowi ryzyko katastrof budowlanych, które mogą mieć tragiczne skutki.

Mimo tragicznych przypadków związanych z zawaleniem różnego typu konstrukcji, jak podkreśla chiński architekt Li Hu, większość chińskich budowli nie cierpi na wady konstrukcyjne. Zaznacza, że choć pewna liczba źle skonstruowanych budynków może mieć krótszą żywotność lub problemy z przeciekami, nie są one zagrożeniem masowych zawaleń. To świadczy o złożoności problemu, gdzie obok słabej jakości stoi wiele solidnie wykonanych konstrukcji.

Przyczyny powstawania budynków “tofu-dreg”

Za problem budynków “tofu-dreg” można obwiniać wiele czynników. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest chęć zmniejszenia kosztów budowy. W pogoni za zyskiem niektóre firmy budowlane w Chinach skracają wszelkie możliwe koszty, często kosztem jakości materiałów i pracy. Dodatkowo brak odpowiednich regulacji budowlanych lub ich niewystarczająca egzekwowanie sprawia, że budowanie “na skróty” staje się łatwiejsze. Warto jednak podkreślić, że problem ten dotyczy nie tylko Państwa Środka, ale też innych krajów, zwłaszcza tych położonych w Azji czy Afryce.

Jaka jest przyszłość chińskiego budownictwa?

Budownictwo “tofu-dreg” nie tylko zagraża życiu ludziom, ale też negatywnie wpływa na środowisko. Przemysł budowlany jest dużym emitentem gazów cieplarnianych, a nieodpowiedzialne metody budowy tylko potęgują ten problem. W obliczu globalnego kryzysu klimatycznego konieczna jest zmiana podejścia, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo nowo powstających struktur.

Wyzwaniem dla Chin jest znalezienie równowagi między szybkim rozwojem a potrzebą ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. To zadanie wymaga ścisłych regulacji, ich egzekwowania oraz zmiany mentalności w kierunku priorytetowego traktowania jakości i trwałości.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *