Cuda architektoniczne

Sea Towers w Gdyni

18 października 2017 0 komentarzy

Autor: Wames

Sea Towers to kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie, zlokalizowany w Nadmorskiej Strefie Prestiżu. Znajduje się przy Nabrzeżu Prezydenta tuż obok Skweru Kościuszki w Gdyni. Jest to stale rozwijająca się dzielnica miasta. Apartamenty w Sea Towers to kwintesencja luksusu, wygody i dobrej ceny.

Inwestycja została zaprojektowana przez wiedeńską pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika, a inwestorem była firma Invest Komfort SA. 10 maja 2006 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. W 2007 roku budynek już stał i z pompą umieszczono na nim wiechę, symbolizującą najwyższą część budynku. Realizację projektu zakończono w lutym 2009 roku, a uroczyste otwarcie kompleksu nastąpiło w sierpniu tego samego roku.

Prace nad realizacją projektu trwały długo z powodu małej odległości od wody i faktu, że kilkadziesiąt lat wcześniej w tym miejscu było jeszcze morze. Teren wymagał utwardzenia oraz zagęszczenia gruntu.

Do wybudowania kompleksu zużyto 42,2 tys. metrów sześciennych betonu oraz 4,3 tys. ton stali. Ciężar budynku wynosi 140 000 ton. Całkowita powierzchnia to 56 tys. m2 kw. Szklane wieże były wyzwaniem dla budowniczych. Ze względu na charakter obiektu zastosowano szkło o specjalnych właściwościach. Zostało ono dostosowane do wysokości i położenia obiektu oraz do obciążeń przez parcie wiatru, jakie dotyka szyby. W budynku zastosowano stała i otwieraną stolarkę okienną, jednak powyżej 55 metra okna są zamykane na klucz.

Ciekawostką jest fakt, że początkowo planowano elewację budynku w jasnym kolorze, jednak w trakcie budowy podjęto decyzję o okładzinie z ciemnego granitu.

Niższa wieża zwana wieżą B liczy 29 kondygnacji, zaś wyższa A 38. Wysokość wieżowca do dachu to 116 metrów, ale jeśli doliczymy do tego iglicę wynosi prawie 142 metry.

Trzy najniższe kondygnacje przeznaczone są na biura oraz handel i usługi. Znajdują się tam także hale garażowe i techniczne zaplecze kompleksu. Na wyższych kondygnacjach budynku znajdują się luksusowe apartamenty o zróżnicowanej powierzchni. Na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Zatokę Gdańską, Mierzeję Helską oraz znaczną część Trójmiasta.

Pomiędzy piętrami przemieszczać się pozwalają ciche, szybkobieżne, nowoczesne windy. Każde mieszkanie posiada własne miejsce parkingowe w podziemnym garażu. Budynek wyposażony jest w całodobową portiernię, zintegrowane systemy alarmowe, monitoring i wideofony w każdym apartamencie.

Niepowtarzalny klimat panuje także wewnątrz budynku, gdzie także zastosowano wykończenia szklane. Z ozdobnego szkła wykonano elementy takie jak ściany działowe, obrazy, elewacje wewnętrzne, oryginalne lampy i oświetlenie, elementy dekoracyjne, zadaszenia.

W obiekcie znajdują się 262 apartamenty o powierzchni od 42 do 135 m2 oraz 14 penthouse’ów zlokalizowanych na najwyższych piętrach o powierzchni od 126 do 320 m2. Kompleks rekreacyjno-rozrywkowy o powierzchni 1300 m kw posiada dwa baseny zadaszone szklaną kopułą, jacuzzi, sauny i solarium, salony pielęgnacji i odnowy biologicznej oraz strefę aktywnego wypoczynku z dostatnio wyposażoną bazą w postaci siłowni, squasha, strefy aerobiku, fitnessu, baru oraz ogrodu zimowego.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: architektura mieszkalnaciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Gdyniciekawe budynki w Polsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *