Cuda architektoniczne

Pałac Belwederski

12 grudnia 2017 0 komentarzy

Pałac Belwederski w Warszawie znajduje się przy ulicy Belwederskiej na skraju skarpy wiślanej. Jest to piękny, klasycystyczny obiekt zlokalizowany przy Trakcie Królewskim i w sąsiedztwie Łazienek Królewskich.

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 z projektu Jakuba Kubickiego w miejscu pałacu barokowego wzniesionego wcześniej na podstawie projektu Jakuba Fontany. Budynek składa się z piętrowego korpusu głównego oraz dwóch parterowych skrzydeł dostawionych pod kątem prostym. W elewacjach korpusu głównego umieszczone zostały czterokolumnowe jońskie portyki. Podokiennikom piętra oraz attyce ponad gzymsem koronującym architekt nadał formę ślepych balustrad tralkowych. Całość została utrzymana w czystości stylowej. Nie zrezygnowano z reprezentacyjności budowli, którą Pałac zyskał dzięki połączeni piętrowego korpusu głównego z parterowymi skrzydłami bocznymi załamanymi pod kątem prostym.

Belweder jest kompleksem pałacowo parkowym, gdyż poza budynkiem głównym znajduje się na terenie obiektu także trójskrzydłowy pawilon mieszczący stajnie i wozownię oraz park. W dolnej części Pałacu znajduje się poświęcona przez Jana Pawła II kaplica Matki Bożej Królowej Polski.

W latach 1940–1943 w pałacu przeprowadzone zostały prace budowlane. Zmieniono między innymi linię spadku dachu i pokryto go blachą miedzianą. Przebudowane zostało także skrzydło północno-wschodnie. Wymieniono stropy z drewnianych na ogniotrwałe. W korpusie środkowym zostały wyburzone ściany działowe i stworzono dwa szerokie korytarze- pełniące funkcję galerii. Posadzkę w głównej sieni wyłożono czarnym marmurem, a ściany pomalowano na czerwono. Wycięto także stare kasztanowce rosnące wzdłuż ogrodzenia dziedzińca, którego żwirową nawierzchnię zastąpiono granitowymi płytami. Po 1945 pałac ponownie był kilka razy odnawiany.

W 1990 roku został przeznaczony na siedzibę Prezydenta III RP. Lech Wałęsa mieszkał w Belwederze do 1994 r. Kolejni prezydenci, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński rezydowali w Pałacu Prezydenckim znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu. W 2010 roku Prezydent Bronisław Komorowski przeniósł się z powrotem do Belwederu.

W Belwederze organizowane są głównie uroczystości o charakterze wojskowym, wręczane są wojskowe nominacje i odznaczenia oraz podejmowane są delegacje zagraniczne.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Polsceciekawe budynki w Warszawie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *