Ogrody na dachach
30 lipca 2021 0 komentarzy
Ogrody na dachach nie są zbyt popularne. Wynika to zapewne z tego, że podnoszą ogólny koszt inwestycji. Biorąc jednak pod uwagę liczne ich zalety – widoczne zarówno z punktu widzenia architekta, urbanisty, ekologa, jak i mieszkańca – można się spodziewać, iż deweloperzy coraz częściej będą się decydować na lokalizowanie terenów zielonych na dachach swoich inwestycji.
Zalety ogrodu na dachu
Zacznijmy od tej najbardziej oczywistej – taki teren zielony położony w bezpośrednim sąsiedztwie, a więc z maksymalnie łatwym dostępem, podnosi komfort mieszkania. Wszelkiego rodzaju parki oraz ogrody w przestrzeni miejskiej (mimo że lekceważone przez włodarzy) zwiększają jej atrakcyjność i podnoszą jakość życia. Przekłada się to nie tylko na wyższe ceny nieruchomości położonych w pobliżu, ale też na niższy poziom stresu i lepszy stan zdrowia lokatorów.
Ogród na dachu to doskonałe miejsce pierwszego wyboru na spacer, odpoczynek czy zabawę z dzieckiem. Jednocześnie jest to teren bezpieczny, odseparowany od otoczenia, więc powinien odpowiadać osobom, które nie lubią korzystać ogólnodostępnych, otwartych miejsc.
Wymienione powyżej atuty mają znaczenie urbanistyczne, ponieważ korzystnie wpływają na strukturę miasta oraz jego jakość. Do tego ogrody na dachu poprawiają jakość powietrza, ochładzają otoczenie (jak każdy teren zielony) i poprawiają retencję wody.
Z kolei architekt doceni to, że ogród na dachu polepsza izolację termiczną oraz akustyczną. Dzięki niemu w budynku jest i ciszej, i chłodniej lub cieplej (zależnie od pory roku – taki ogród tworzy naturalny, dodatkowy bufor stabilizujący temperaturę). Oznacza to nie tylko wyższy komfort mieszkańców, ale też mniejsze koszty eksploatacji, wynikające z mniej intensywnego ogrzewania zimą i mniej intensywnego użycia klimatyzacji latem.
Ogród na dachu od strony konstrukcyjnej
Zlokalizowanie terenu zielonego na dachu wymaga pewnego zapasu nośności budynku i dachu. Zależnie od tego, jak dużo jest tego zapasu, można zdecydować się na mniejsze lub większe nasadzenia. Trawnik z niewielkimi krzewami nie będzie wymagał grubej warstwy gleby, jednak nasadzenie drzew wiąże się już z koniecznością zgromadzenia na dachu sporej ilości ciężkiego podłoża.
Istotny aspekt takiej konstrukcji to dobra izolacja. Ogród na dachu jest nawadniany, więc bez izolacji szybko dojdzie do zawilgocenia konstrukcji budynku.
Na etapie projektowania należy też uwzględnić konieczność zainstalowania systemu nawadniania. Teren zielony na dachu zazwyczaj jest cały dzień wyeksponowany na promienie słoneczne, więc nawodnienie będzie tu koniecznością. Trzeba wyprowadzić instalację wodną na dach oraz rozprowadzić ją po ogrodzie.
Przyszłość ogrodów na dachu
Ogrody dachowe są wskazywane jako jedna z metod walczenia z głównymi problemami współczesnych miast, takimi jak przegrzewanie się, brak terenów zielonych, hałas oraz redukcja ekosystemu dla żyjących w miastach zwierząt. Z tego względu, że ziemia w mieście jest bardzo droga, lokalne władze niechętnie decydują się przeznaczać ją na parki i ogrody – zazwyczaj ulegają pokusie szybkiego załatania dziur w budżecie poprzez sprzedanie każdego kawałka terenu deweloperowi, który z kolei buduje bez poważania dla funkcjonowania miasta jako całości.
Dodatkowo ogrody na dachu często łączone są ze zwiększaniem populacji miejskich zapylaczy. W USA eksperymentuje się także z farmami na dachach – to ciekawy pomysł, który mógłby sprawić, że część żywności spożywanej w mieście byłaby produkowana na miejscu.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy