Cuda architektoniczne

Ławra Peczerska w Kijowie

17 sierpnia 2022 0 komentarzy

Ławra Peczerska im. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym, bo pierwszym klasztorem wybudowanym na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Przez wiele wieków był on jednym z najważniejszych ośrodków prawosławia. Obiekt ten o złotych kopułach z mistycznymi katakumbami, swoim pięknem i tajemniczością co roku przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów. Wybudowany w XI w. obecnie pełniący funkcję kompleksu świątynno-muzealnego, to zabytek klasy światowej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także uhonorowany tytułem jednego z siedmiu cudów Ukrainy oraz statusem narodowego rezerwatu zabytków.

Klasztor położony w centrum Kijowa zajmuje powierzchnie 20 ha i wznosi się na wysokość 95,5 m. Wybudowany został z kamienia i cegły w stylu baroku kozackiego, zwanego również barokiem ukraińskim, na podstawie projektu dwóch architektów greckiego pochodzenia: Theodosius of Kiev i Anthony of Kiev. Ten niezwykły styl architektoniczny charakteryzuje się dużą ilością wieżyczek, bogato zdobionymi ścianami szczytowymi, licznymi dekoracjami oraz freskami na zewnętrznych murach obrazującymi zwykłe postaci z historii kraju i kościoła.

Na kompleks Ławry składa się ponad 100 budynków, które to dzielą się na Ławrę Górną i Dolną. Pierwsza znajduje się pod opieką Ministerstwa Kultury i jest częścią Narodowego Historyczno-Kulturalnego Rezerwatu. Znajdują się tutaj, m.in. sobór katedralny, nadbramy, muzea oraz liczne cerkwie. Jednym z ważniejszych elementów jest chluba zespołu architektonicznego Ławry Peczerskiej, a mianowicie Dzwonnica Wielkiej Ławry, wybudowana w centralnej części Placu Katedralnego. Ta czterooktagonalna wieża o wysokości 96,5 m, zdobiona w bogatym stylu barokowym, posiada wykończenie w kształcie złotej głowy, hełmu widocznego nawet z daleka z Zadnieprza. W Dolnej Ławrze, zdecydowanie bardziej sakralnej części kompleksu, obecnie mieści się monaster męski Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego). Tutaj też znajdują się Bliskie i Dalekie Pieczary, naturalne jaskinie, które to były pierwszą siedzibą klasztorną po utworzeniu zakonu w XI w. Istniejące do dziś podziemia i liczne przejścia niegdyś były miejscem życia mnichów. Wielu z nich zostało uznanych za świętych, zmumifikowanych i pochowanych właśnie tutaj. Dziś jest to miejsce pielgrzymek tłumów wierzących, którzy zaopatrzeni w świeczki przemierzają często wąskie i niskie korytarze podziemi, z pobożnością modląc się przy szklanych trumnach swoich świętych.

Historyczna wartość tego miejsca jest niezaprzeczalna, pomimo tego, iż czas i wojny odcisnęły tutaj swoje piętno i znaczna część dzisiejszych budynków to rekonstrukcje. W swoich wiekowych dziejach Ławra Peczerska przeszła szereg wojen, katastrofalnych pożarów, wybuchów, jak również szereg odrodzeń. W XVIII w. została w większości odbudowana z dominującymi już wówczas bogatymi elementami barokowymi. Mniej więcej w tym samym czasie zdecydowano o powiększeniu klasztoru i rozbudowie poszczególnych zespołów sakralnych.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Kijowieciekawe budynki w Ukrainie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *