W jaki sposób zbudowano piramidy egipskie?
11 kwietnia 2023 0 komentarzy
Piramidy egipskie są jednymi z najbardziej imponujących i tajemniczych budowli w historii ludzkości. Ogromne budowle wzniesione przez starożytnych Egipcjan są uważane za arcydzieła architektoniczne, które przetrwały tysiące lat. Lecz w jaki sposób zbudowano owe piramidy? Jak mimo braku dzisiejszej wiedzy i narzędzi ludzie byli w stanie wybudować coś podobnego? Dowiesz się o tym w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Trochę o historii egipski piramid
Historia piramid egipskich sięga około 2600 roku p.n.e. Zbudowane na pustynnym terenie sarkofagi były miejscem pochówku faraonów i ich bliskich. Otoczono je ogromnymi kompleksami świątyń i grobowców, które używano w celach religijnych i obrzędach pogrzebowych. Egipskie budowle były zbudowane z kamienia, a największa z nich, Piramida Cheopsa, została zbudowana z ponad 2,3 milionów bloków kamiennych. Ich waga wynosiła średnio 2,5 tony, ale największe z nich ważyły nawet 80 ton.
Pracownicy nie mieli łatwo
Piramidy były budowane przez wyspecjalizowanych robotników, którzy byli zatrudniani przez faraonów, a nie jak omylnie sądzi spora część społeczeństwa, wyłącznie przez niewolników. Robocizna była podzielona na grupy, które były odpowiedzialne za różne zadania. Jedna grupa zajmowała się wydobyciem kamienia, druga transportowała go na miejsce budowy, a kolejna zajmowała się samym budowaniem.
Jednym z najbardziej interesujących aspektów budowania egipskich ostrosłupów jest sposób, w jaki Egipcjanie przenosili bloki kamienne na miejsce budowy. Z powodu braku technologii, takich jak windy i dźwigi, przenoszenie tak wielkich elementów było bardzo trudne. Problem ten rozwiązano poprzez zastosowanie techniki polegającej na przeciąganiu kamiennych bloków po rampie, którą zbudowano głównie z gliny i skał. Rampa posiadała duże pochylenie i prowadziła na miejsce budowy. Robotnicy przesuwali po niej materiały, korzystając z pary długich drewnianych bel, które były przyczepione do kamienia. Całość była wysuszona i utwardzona, tworząc silne połączenie.
Innym aspektem wznoszenia piramid była precyzja wymagana do ułożenia wszystkich tworzących ją elementów w taki sposób, aby ostatecznie utworzyły równomierną powierzchnię. Egipcjanie używali specjalnie przygotowanych do tego dłut i młotków, które pomagały obrabiać i dopasowywać poszczególne bloczki. W ten sposób mogły być one ustawiane bardzo blisko siebie bez zbędnych szpar między nimi.
Oryginalne rozwiązania budowlane
W celu utrzymania ich ciężaru i zapobiegnięciu osuwaniu się bloków, mieszkańcy starożytnego Egiptu zastosowali różne techniki, takie jak zastosowanie specjalnych kluczy, które miały kształt litery „T”. Klucze te były umieszczone na końcach bloków skalnych i pozwalały na ich precyzyjne ustawienie w odpowiednim miejscu.
Po ukończeniu prac budowlanych robotnicy usuwali rampy, które były wykorzystywane do przeciągania ciężkich segmentów. Proces ten był bardzo trudny i wymagał ogromnej ilości pracy. W okresie robót wszyscy pracownicy żyli w obozach, które postawiono w pobliżu miejsca budowy. Znajdowały się tam specjalne pomieszczenia, w których można się było zaopatrzyć w jedzenie i wodę, a także odpocząć. Były też tam warsztaty, w których pracowano nad niezbędnymi narzędziami i urządzeniami.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy