Cuda architektoniczne

Irena Bajerska

20 października 2021 0 komentarzy

Widok ogrodu na dachu Bibliteki Uniwersytetu Warszawskiego

W sierpniu tego roku w wieku 78 lat zmarła znana architektka krajobrazu, Irena Bajerska. Była członkinią Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz wykładowczynią akademicką. Zyskała zainteresowanie dzięki interesującym projektom ogrodów oraz terenów rekreacyjnych. Do jej najbardziej znanych dzieł należy między innymi projekt słynnego zielonego dachu, ozdoby Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także odpowiedzialna za tereny rekreacyjne na Ursynowie Północnym.

Wykształcenie, kariera i działalność naukowa

Irena Bajerska ukończyła architekturę krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po studiach rozpoczęła pracę w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego w Miastoprojekcie Warszawa. Po wielu latach, w 1990 Bajerska podjęła pracę w prywatnej Pracowni Architektury Krajobrazu Park w Warszawie, gdzie działała aż do 2013 roku. Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej wykładała przez 34 lata, od 1980 do 2014 roku. Irena Bajerska była także członkinią Stowarzyszenia Architektów Polskich, przewodniczącą Sekcji Architektury Krajobrazu przy warszawskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (1985-2004), a także członkinią kolegium Sędziów Konkursowych SARP w latach 2012-2015.

Specjalizacja i obszar zainteresowań

Czym Irena Bajerska zajmowała się przede wszystkim? Jej główną pasją było projektowanie oraz realizacja ogrodów, a także zielonych przestrzeni publicznych. Jej najsłynniejszym projektem jest oczywiście dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Projektowała także zielone obszary rekreacyjne na terenie Ursynowa Północnego, a także wykonała projekty zieleni Cmentarza Południowego.

Za swoje dzieła otrzymała wiele nagród. Za projekt terenów zielonych Cmentarza Południowego przyznano jej w 2000 roku Nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt uznano za najlepszy w kategorii obiektów użyteczności publicznej w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, który został zorganizowany przez redakcję pisma “Architektura – murator”. Z kolei projekt Dachu Biblioteki Uniwersyteckiej otrzymał na przykład wyróżnienie w postaci Nagrody I stopnia Ministra Infrastruktury w dziedzinie architektury i budownictwa w 2002 roku. Była to pierwsza tego typu realizacja w Polsce. Jak wspominała sama Bajerska, miał to być projekt niezwykły, przyciągający ludzi, owady i ptaki, a przy okazji dający wrażenie ciągłości krajobrazu. W efekcie powstała jedna z najpiękniejszych atrakcji Warszawy – miejsce, gdzie można się wyciszyć i naprawdę przyjemnie spędzić czas.

Architektka współpracowała przez długie lata z Markiem Budzyńskim oraz jego zespołem. Efektem wspólnych działań był chociażby wspomniany projekt zieleni na Ursynowie Północnym czy pasy roślinności przy wschodniej pierzei Alei Komisji Edukacji Narodowej.

Projekty Ireny Bajerskiej dotyczyły zarówno przestrzeni prestiżowych, jak i zwykłej, osiedlowej zieleni miejskiej. Dzięki jej pracom wiele terenów zyskało na jakości, a wprowadzone rozwiązania wpłynęły pozytywnie na komfort życia w wielkim mieście. Z kolei dzięki działalności naukowej pomogła rozwinąć się kilku pokoleniom studentów, uwrażliwiając ich przy okazji na znaczenie zieleni w przestrzeni miejskiej.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Polski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *