Cuda architektoniczne

Georg i Emil Zillmann

23 maja 2023 0 komentarzy

Świat przełomu XIX i XX wieku wydał na świat wielu wybitnych i podziwianych do dziś architektów. Do jednych z nich, których dzieła do dziś podziwia się z wielkim tchem, są Georg i Emil Zillmanowie. Co więcej, ich projekty były finalizowane głównie na Górnym Śląsku, także w kraju nad Wisłą jest do nich bardzo łatwy dostęp. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym prześledzimy losy tych dwóch niemieckich architektów oraz stworzone przez nich dzieła.

Kim byli Zillmannowie?

Emil i Georg Zillmann prywatnie byli kuzynami ze strony ojców. Pierwszy z nich urodził się w 1970 roku w dzisiejszym Międzyrzeczu, a więc mieście wchodzącym dzisiaj w skład województwa lubuskiego. Drugi przyszedł na świat rok później w tym samym mieście. Jednak warto zwrócić uwagę, że wówczas Międzyrzecz należał do państwa niemieckiego i znany był pod nazwą Meseritz. Dziś wiemy o nich stosunkowo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że przez wiele lat byli oni znani ze swoich projektów jako bracia zza naszej zachodniej granicy, ale nikt nie interesował się bardziej ich pełnym życiorysem.

Początek pracy niemieckich architektów

Byli pierwszymi przedstawicielami swojej rodziny, którzy podjęli się studiów na Königliche Technische Hochschule (dziś jako Berliński Uniwersytet Techniczny). Po uzyskaniu wykształcenia wyższego pozostali w stolicy Niemiec i wspólnymi siłami wybudowali dom, który posłużył im jako pierwsze biuro projektowe. Przez pierwszy okres swojej kariery w zawodzie architekta pracowali oddzielnie. Starszy z Zillmannów specjalizował się w projektowaniu obiektów sakralnych. Do najbardziej znanych dzieł Niemców w tej kategorii budowlanej należy katowicki kościół św. Anny, który do dziś służy parafianom mieszkającym w Nikiszowcu. Georg od początku lubił się w projektowaniu szpitali. Spośród nich warto wymienić choćby powiatową placówkę medyczną w Międzyrzeczu, czy Powiatowy Dom Inwalidów w Rokitnicy, a obecnie w Zabrzu. Mimo że pierwsze lata ich pracy nie przyniosły im większego rozgłosu, to wykorzystane przez ten czas doświadczenie przyniosło im wiele korzyści na początku XX wieku.

Wielcy twórcy, wielkich osiedli

Kuzyni z Międzyrzecza byli bardzo cierpliwi, przez co mimo niezbyt owocnych początków w zawodzie, doczekali się wielkiego sukcesu. Z początkiem XX wieku zwrócił się do nich tajny niemiecki radca górniczy Anton Uthemann, który był pracownikiem Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben, firmy przemysłowej mającej wiele miejsc pracy na Śląsku. W związku z tym przedsiębiorstwo potrzebowało miejsc noclegowych dla swoich pracowników i za ich zaprojektowanie odpowiedzialni mieli być właśnie Zillmannowie. To oni od podstaw stworzyli dwa dzisiejsze duże katowickie osiedla – Nikiszowiec i Giszowiec. Sukces jaki odniosły, pozwolił kuzynom na rozpoznawalność w regionie, a to dało im możliwość realizacji wielu innych inwestycji w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Koniec kariery Zillmannów miał miejsce wraz z rozpoczęciem globalnego kryzysu gospodarczego, kiedy to stracili cały swój dobytek. Śmierć Emila w 1937 roku w Berlinie miała wpływ na rozwiązanie rodzinnej firmy. Georg zmarł w tym samym mieście w 1958 roku.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Niemiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *