Cuda architektoniczne

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?

13 lipca 2020 0 komentarzy

Instalacje fotowoltaiczne to w ostatnich latach coraz bardziej popularne rozwiązanie. Nic dziwnego, to ekologiczna i dość wydajna forma pozyskiwania energii elektrycznej. Jest jednak pewna ważna kwestia, którą należy rozważyć – czy panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone na gruncie czy lepiej zainstalować je na dachu?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

To instalacja, dzięki której można wykorzystywać potencjał pochodzący ze słońca. Promienie słoneczne to odnawialne źródło energii. Nie są one prądem same w sobie, jednak mają ogromną moc. Dzięki nowoczesnym technologiom, czyli panelom słonecznym, owo światło słoneczne bez problemu można zamienić w prąd elektryczny. W jaki sposób? Zaskakująco prosto! W instalacji fotowoltaicznej znajdują się bowiem ogniwa, która łapią promienie słoneczne i przekazują je do falownika, a ten z kolei zamienia energię w prąd.

Czy panele słoneczne się opłacają?

Założenie paneli to spory koszt na samym początku. Warto jednak pomyśleć o tym długoterminowo – sam prąd będzie od tej pory darmowy. Po jakimś czasie pieniądze, które zostały włożone w instalację, zwrócą się z nawiązką. Warto wspomnieć również o ekologicznym aspekcie całego przedsięwzięcia. Nie ma niczego cenniejszego niż ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i świadomość, że ma się realny wpływ na przyszłość planety. To jest możliwe, właśnie dzięki takiej instalacji. Ten, kto posiada panele fotowoltaiczne nie musi bowiem korzystać dłużej z elektrowni węglowych.

Panele fotowoltaiczne – miejsce montażu

Opcje są trzy – na dachu, na gruncie, albo – choć zdarza się to niezmiernie rzadko – na ścianie budynku. Panele muszą być położone w miejscu, które ma bardzo dobry stopień nasłonecznienia, i to najlepiej cały rok. Warto oczywiście mieść na uwadze również wygodę mieszkańców domu. Postawienie instalacji fotowoltaicznej na środku niewielkiego ogródka to byłby absolutny strzał w kolano, nawet jeżeli miejsce to jest świetnie nasłonecznione. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej na dachu. Natomiast w sytuacji, gdy dach jest w cieniu a działka zbyt mała, by pomieścić panele – wówczas warto poszukać firmy, która podejmie się montażu na ścianie budynku.

Plusy umieszczenia paneli na dachu

O ile tylko jest taka możliwość, lepiej jest wybrać dach, jako miejsce montażu. Wówczas instalacja jest wydajna, nie zajmuje dodatkowego miejsca na ogródku a sam montaż paneli na dachu jest odrobinę mniej kosztowny, niż na gruncie. Wygląda to też o wiele lepiej i bardziej estetycznie. Większość ludzi decyduje się właśnie na to, aby zainstalować panele na dachu. Dopiero wtedy, gdy jest to niemożliwe, albo byłoby bezsensowne, bo np. dach jest zacieniony, rozważa się montaż paneli na gruncie. Minusem położenia instalacji na górze budynku jest trudny dostęp do niej w razie napraw albo czyszczenia.

Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie. Jest przede wszystkim ekologiczne, ale w dłuższej perspektywie czasu pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, gdzie zamontuje się instalacje. Od tego zależy jej wydajność.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *