Energooszczędny dom a ochrona środowiska
27 grudnia 2018 0 komentarzy
Niedawno zakończył się trwający dwa tygodnie szczyt klimatyczny w Katowicach. Wnioski z niego płynące są jasne – należy natychmiast zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, inaczej czeka nas katastrofa ekologiczna.
Istotną kwestią, która pomoże temu zapobiec, jest ograniczenie zużycia energii. Dlatego też przyszłością są domy energooszczędne, pozwalające na zminimalizowanie zużycia energii, pozyskiwanie jej ze źródeł naturalnych, a także ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu Narodów Zjednoczonych jest niepokojący. Wynika z niego, że jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zostało bezpośrednio dotknięte zmianami klimatycznymi. Widać to między innymi przez coraz częściej i intensywniej występujące zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne powodzie, susze, czy huragany. Aby zapobiec ich narastaniu konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarniach o połowę do roku 2030, a w dalszej perspektywie całkowite ich wyeliminowanie. Zgodnie z założeniami do roku 2050 energia powinna być pozyskiwana wyłącznie ze źródeł naturalnych.
Należy również zwracać większą uwagę na energooszczędność wykorzystywanych technologii. Dotyczy to nie tylko inwestorów prywatnych, ale przede wszystkim dużych podmiotów, których potężne inwestycje mają niekwestionowany wpływ na zmiany klimatyczne. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej aż 40 % energii, która zużywana jest w Unii Europejskiej wykorzystywana jest na użytkowanie nieruchomości, co generuje również emisję dwutlenku węgla na poziomie 36 %. Obowiązujące przepisy unijne zakładają, że do końca roku 2020 wszystkie nowopowstające obiekty mają się cechować zerowym zużyciem energii. Ta natomiast jest coraz droższa i przewiduje się, że za 20 – 30 lat roczny koszt ogrzania domu, który obecnie mieści się w kwocie 5000 zł, kosztował będzie cztery razy tyle. Niewiele osób będzie wiec stać na utrzymanie takiego budynku. Z tego powodu już teraz powinno kłaść się duży nacisk na odpowiednią termoizolację budowanych domów. Za kilkanaście lat budynki, które nie są dostatecznie ciepłe i wymagają sporych nakładów na ogrzewanie, nie będą bowiem znajdowały nabywców.
Przyszłością są więc domy energooszczędne, ale nie wyłącznie domy pasywne lub takie o zerowym zużyciu energii, bo takich cały czas buduje się w naszym kraju niewiele. Niska jest świadomość społeczeństwa w zakresie dostępu do takich technologii, ale również na rynku funkcjonuje niewystarczająca liczba firm specjalizujących się w projektowaniu i budowaniu tego typu obiektów. Na poprawę zużycia energetycznego budynku będzie miała wpływ odpowiednia termoizolacja, zbudowanie grubych ścian i użycie do tego celu materiałów o wysokich parametrach cieplnych.
Szacuje się, że przy obecnych cenach materiałów budowlanych oraz stawek opłat za energię, koszt budowy domu energooszczędnego, który nadal jest wyższy niż budowy w tradycyjnej technologii, zwróci się w przeciągu 7 – 10 lat. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania budynku, ponieważ koszt ogrzewania to około 60 % wszystkich wydatków, które ponosimy w związku z eksploatowaniem nieruchomości.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy