Cuda architektoniczne

Chodnik, który oczyszcza powietrze

2 stycznia 2019 0 komentarzy

warszawa smog

Sezon jesienno-zimowy to okres w roku, w którym największe miasta zmagają się z trudnym do opanowania problemem. Smog w Polsce występuje w dużo większym natężeniu niż w innych krajach europejskich, nie dziwi więc, że szuka się coraz to nowocześniejszych rozwiązań do walki z nim.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to coś, co nie powinno mieć miejsca we współczesnym, rozwijającym się kraju. Jednakże w Polsce nadal są miasta, które sobie z tym problemem nie radzą, a stężenie szkodliwym substancji w powietrzu kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Jednym z innowacyjnych pomysłów do walki ze smogiem jest powstały przy rondzie Daszyńskiego chodnik, który pełni dodatkowo funkcję oczyszczacza powietrza. Na pierwszy rzut oka nic go nie wyróżnia, jednak tajemnica tkwi w tworzywie, z jakiego chodnik został wykonany. Użyto do tego betonowych płyt, które są fotokatalityczne. Na skutek oddziaływania promieni słonecznych osadzające się na jego powierzchni szkodliwe związki są redukowane. Mowa tu o substancjach pochodzących między innymi ze spalin samochodowych, przede wszystkim o dwutlenku węgla. Substancje te mają postać szkodliwych związków, jednak po rozłożeniu stają się neutralne dla człowieka. Następnie z wodą deszczową dostają się do gruntu. Surowiec, z jakiego chodniki są wykonane, jest również materiałem „samoczyszczącym”.

Rozwiązanie to testowano przez kilka miesięcy zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w środowisku miejskim, biorąc pod uwagę ruch samochodowy o różnym natężeniu. Wyniki badań pokazały, że zastosowanie betonu fotokatalitycznego pozwala na zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30 % w warunkach miejskich, a w laboratorium udało się osiągnąć poziom mniejszy o 70%.

Chodnik powstał przy inwestycji Generation Park i obecnie zajmuje powierzchnię boiska piłkarskiego. Projekt jest efektem współpracy firmy Skanska, będącej inwestorem generalnym i wykonawcą, Generation Park oraz firmy Górażdże Cement S. A., producenta betonu.

Jak zauważa Przemysław Malinowski, menadżer do spraw produktów specjalnych z Grupy Górażdże:

 „ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji. Bez wrażliwości ekologicznej i społecznej naszego partnera, firmy Skanska, nie zrealizowalibyśmy tej wyjątkowej inwestycji”.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: budownictwo ekologiczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *