Cuda architektoniczne

Chrysler Building

23 listopada 2018 0 komentarzy

Chrysler Building

Chrysler Building to słynny wieżowiec, który bardzo często pojawia się w filmach rozgrywanych na terenie Nowego Jorku. Prawdziwa ikona dzielnicy Midtown Manhattan, którą co roku odwiedzają turyści z różnych zakątków globu. Budynek liczy aż 319 metrów wysokości i 77 piętra. Niegdyś był najwyższą budowlą na świecie i oferował cudowny widok na panoramę Nowego Jorku.

Budowa Chrysler Building trwała tylko dwa lat. Zaprojektowali ją William van Alen, Reinhard, Hofmeister & Walquist. Konstrukcja została oficjalnie otwarta 27 maja 1930 roku. Wieżowiec w stylu art déco zdetronizował najwyższą do tej pory Wieżę Eiffla i szybko stał się symbolem miasta. Powstał na zlecenie Waltera Chryslera na potrzeby jego korporacji. Rok później przewyższył go inny słynny budynek Empire State Building i dziś Chrysler Building jest piątym pod względem wielkości drapaczem chmur w Nowym Jorku. Szacuje się, że koszt budowa Chrysler Building przekroczył 15 mln dolarów.

Chrysler Building to ważny przykład architektury art déco i stale stanowi inspirację dla architektów z całego świata. Ponadto niektóre elementy budowli nawiązują do słynnych samochód Chryslera. Wnętrzne wieżowca, w szczególności lobby, zostało zaaranżowane w bardzo eleganckim stylu. W pierwszych latach funkcjonowania budynku można było korzystać z tarasu z imponującym widokiem. Po otwarciu Empire State Building zdecydowano się zastąpić taras modną restauracją, która z upływem latem stała się prywatną jadalnią o nazwie Cloud Club. To właśnie w tym miejscu w czasie prohibicji mieścił się sekretny pokój. Dla wygody użytkowników Chrysler Building działały i stale działają 32 windy.

Ostatnie piętra Chrysler Building służyły jako miejsca do przechowywania sprzętu mechanicznego i elektrycznego. Działała tu też radiowa stacja nadawcza. Na samym szczycie zainstalowano specjalne oświetlenie, którego barwa mogła być sterowana zgodnie z zapotrzebowaniem i daną okazją. Zwieńczeniem wieżowca jest iglica ze stali nierdzewnej, która mierzy niecałe 37 metrów. We wnętrzach można zauważyć różne dekoracje nawiązujące do egipskich motywów, a także freski na suficie autorstwa Edwarda Trumbulla, przedstawiające m.in. budynki oraz samoloty. W Chrysler Building znajduje się aż 3 862 okien, co czyni go niezwykłe jasnym wieżowcem. Konstrukcja wykonana ze stali waży niemal 21 tys. ton. Ze względu na tempo prac budowlanych w najważniejszych okres realizacji inwestycji na budowie jednocześnie pracowało nawet 3 tys. osób. Podczas dwóch lat pracy nie doszło do żadnego poważnego wypadku. Budynek był tłem dla popularnego serialu animowanego o przygodach Spider-Mana z 1994 roku, w którym Chrysler Building był siedzibą szefa nowojorskiej mafii. Wieżowiec skrywał tajemne biuro, mieszkanie i ogromne laboratorium z licznymi wynalazkami.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Nowym Jorkuciekawe budynki w USAwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *