Cuda architektoniczne

Dom atrialny

11 maja 2018 0 komentarzy

Dom z ogrodem, do którego nie dosięgnie oko najbardziej wścibskiego sąsiada? Taką zaletę ma jedynie dom atrialny.

Co to jest atrium?

Główną cechą domu atrialnego jest to, że budynek jest bryłą zamkniętą od zewnątrz, za to w środku posiadającą niewielki dziedziniec zwany atrium, o powierzchni kilkudziesięciu metrów, otoczony ścianami ze wszystkich stron. Atrium jest najczęściej zagospodarowany jak mały ogród, z obowiązkowym miejscem do wspólnego spożywania posiłków czy też wieczornych spotkań w gronie przyjaciół czy rodziny. Taka konstrukcja umożliwia odseparowanie się od sąsiadów oraz zgiełku ulicy. Praktykę budowy domów atrialnych stosowali już starożytni Rzymianie i Grecy i to dzięki nim idea ta jest kontynuowana.

Zalety

Zalety architektoniczne cenione już przez starożytnych Rzymian z powodzeniem są wykorzystywane również współcześnie. Szczególnie w przypadku o zatłoczonych polskich miasta i wcale nie musi przeszkadzać w tym srogi nadwiślański klimat. Budynki atrialne nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o powierzchnię działki, czy projekt domu. Taki budynek powstaje zazwyczaj na planie kwadratu, w przypadku budowy kilku takich domów obok siebie można wykorzystać boczne ścian jako wspólnych z budynkiem sąsiada, podobnie jak ma to miejsce w budownictwie szeregowym, jednak w tym przypadku dochodzi jeszcze walor w postaci zamkniętego dziedzińca, często pełniącego funkcję ogrodu, niedostępnego z zewnątrz. To właśnie ogród jest najważniejszą zaletą, elementem i wyróżnikiem domu atrialnego, zapewnia spokój i możliwość odcięcia się od świata zewnętrznego, wszelkich odgłosów miejskich i oczu ciekawskich sąsiadów.

Dom atrialny ma taki rozkład pomieszczeń, że większość z nich jest skierowana właśnie na wewnętrzny dziedziniec. To głównie z tej strony instaluje się większość okien wewnętrznych. Dziedziniec można zaaranżować według własnej woli, tworząc w nim ogród, miejsce do biesiad lub zakładając oczko wodne. Odpada problem nieciekawych widoków czy sąsiedztwa, do tego dochodzi gwarancja tego, że nie dostrzeże nas oko sąsiadów, co daje poczucie prywatności.

Domy atrialne można budować również na niewielkich działkach, wtedy cała bryła budynku może dokładnie wypełniać działkę. Można zdecydować się na konstrukcję piętrową, co jeszcze bardziej odizoluje właścicieli od otoczenia. Do tego całkowity koszt budowy takiego typu domu nie jest wygórowany. Koszt może podnieść jedynie przeszklenie niektórych ścian wychodzących na ogród, jeśli właściciel chce żyć bliżej natury.

Wady

Domy atrialne posiadają jedną główną wadę – dobrze sprawdzają się jedynie w miastach o gęstej zabudowie, gdzie każdy metr kwadratowy gruntu jest na wagę złota. Taka koncepcja nie ma sensu jako dom wolnostojący, na dużej działce poza miastem, zapewniającą duży stopień prywatności. W takich przypadkach lepiej sprawdzają się tradycyjne projekty domów.

Póki co domy atrialne nie są popularne w naszym kraju w takim stopniu, jak chociażby we Włoszech, Grecji, czy klimatycznie do nas zbliżonych Niemczech czy w Austrii. Co prawda powstało już w Polsce kilka osiedli w różnych i, jak wynika z opinii ich użytkowników, są bardzo zadowoleni z funkcjonalności swoich domów. Dziwi więc fakt, że przy tak licznych zaletach w krajobrazie polskich miast spotyka się jedynie nieliczne domy atrialne. Najwidoczniej idea takiego domu potrzebuje jeszcze trochę czasu, by stała się bardziej atrakcyjna także dla Polaków.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *