Budynek Fundacji Cartiera w Paryżu
24 marca 2017 0 komentarzy
W Europie nie brakuje nietypowych budynków, które stanowią wizytówkę miasta czy jego dzielnicy. Szczególnie w Paryżu architektonicznych symboli miasta jest pod dostatkiem. Poza wspaniałą Wieżą Effela oraz Łukiem Triumfalnym, cennym zabytki architektury oraz ważny współcześnie budynkiem jest gmach Fundacji Cartiera. Obiekt zaprojektował Jean Nouvel, które za jego pośrednictwem wyraził swój niezwykły styl.
Firma Cartier International w 1984 roku powołała instytucję, która miała zajmować się promowaniem współczesnej sztuki awangardowej. Nic więc dziwnego, że projekt siedziby Fundacji został zlecony popularnemu wówczas architektowi, Jeanowi Nouvelowi. Charakterystyczny obiekt wybudowano przy Bulwarze Raspail 261 w roku 1994. Styl Nouvela charakteryzuje się dążeniem do dematerializacji budynku poprzez przezroczystość ścian oraz lustrzane odbicia. Istotne jest też łączenie natury i miejskiego charakteru, dlatego wokół siedziby nie brakuje drzew. A w centralnej części posesji zachowano Cedr Chateaubrianda, czyli drzewo-pomnik.
Tym, co wyróżnia budynek Funkcji Cartiera jest brak widocznych krawędzi. Fasada wykonana jest z ogromnych ekranów szklanych, dlatego trudno od razu określić rodzaj bryły. Szklane tafle ekranów przypominają lustra, w których można zobaczyć malownicze odbicie Paryża, jednak po dokładniejszej obserwacji da się dostrzec wnętrze budynku, gdzie kryje się ogród oraz biura. To zapewnia wrażenie nierealności i magiczności miejsca. Co istotne, szklane oraz aluminiowe elementy są dłuższe od granicy budynku, podkreślając jego niezwykłość.
Nouvel chciał poprzez swój projekt oraz różne środki przekazu, m.in. symbolikę oraz innowacyjność, wyrazić swoją fascynację dematerializacją. Jego budynek silnie reaguje na światło, prezentując przy różnym jego natężeniu, inne swoje oblicze. Posiada światłoczułe otwory, które reagują na światło niczym przysłona w obiektywie aparatu fotograficznego. Dlatego budynek ten stanowi cenny zabytek Francji. Wnętrze ma bardzo surowy styl – stalowe belki oraz żelbetonowe słupy ukrywają wszelkie instalacje i urządzenia mechaniczne, co tworzy wrażenie przestrzenności. W paryskiej siedzibie Fundacji Cartiera na parterze można podziwiać wystawy sztuki abstrakcyjnej.
Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki