Cuda architektoniczne

Biblioteka Publiczna w Kansas City

24 czerwca 2019 0 komentarzy

Foto: Dean Hochman

Świat jest pełen zadziwiających, zachwycających i okazałych budowli. Architekci prześcigają się w pomysłach. Nie zawsze wychodzi im to na dobre, ale przeważnie na podstawie ich projektów powstają architektoniczne perełki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest budynek Biblioteki Publicznej w Kansas City.

W amerykańskim stanie Missouri – Kansas City – znajduje się budynek przypominający wyglądem gigantyczny regał z książkami. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Na elewacji budynku znajdują się ogromne i szerokie grzbiety dwudziestu dwóch książek, a na nich tytuły słynnych powieści oraz nazwiska ich autorów, którzy reprezentują różne gatunki literackie. Każdy z książkowych grzbietów wykonany jest z folii poliestrowej i mierzy około 7,5 metra wysokości i 2,5 szerokości.

Wybór tytułów książek nie był przypadkowy. Wpływ na to mieli sami mieszkańcy Kansas City, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wśród tytułów możemy zatem znaleźć m.in. takie pozycje jak: „Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Romeo i Julia” Szekspira, „Paragraf 22” Josepha Hellera, „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa, „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina, „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza, „Tao Te Ching” Lao Tzu czy „Zabić drozda” Harpera Lee.

Całą kolekcję książkowych grzbietów można podziwiać wzdłuż 10t ulicy, pomiędzy Wyandotte Street i Baltimore Avenue. Kompozycja wygląda bardzo realistycznie, dzięki czemu obserwatorzy mają wrażenie, jakby mieli do czynienia z prawdziwym regałem na książki. Aby efekt był jeszcze lepszy, autorzy postanowili nadać każdej książce inny kolor okładki. Dzięki temu bez problemu można odróżnić poszczególne pozycje. Atutem jest także różna grubość grzbietów książek, co nadaje całej budowli jeszcze bardziej atrakcyjny i realistyczny wygląd.

Biblioteka Publiczna w Kansas City to jeden z tych budynków, które wyglądem od razu wskazują na swoje przeznaczenie. Jednak co ciekawe, w środku ogromnego regału wcale nie znajdują się książki, a biblioteczny kryty parking.

Biblioteka Publiczna w Kansas City powstała w 1873 r. i jest najstarszą biblioteką w tym mieście. Oryginalny parking biblioteczny został wybudowany dopiero w 2005 r. Autorem projektu była amerykańska firma Dimensional Innovation założona w 1993 r. w Kansas City.

Chociaż niektórzy specjaliści krytykują bardzo oryginalny projekt biblioteki, to mimo wszystko dla większości osób stanowi ona niesamowite dzieło. Wielu mieszkańców miasta uważa również, że budynek nie tylko idealnie wkomponował się w krajobraz miasta, ale także po prostu budzi sympatię swoim wyglądem.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w USA

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *