Cuda architektoniczne

Biały Dom (Moskwa)

29 marca 2019 0 komentarzy

Biały Dom, Moskwa

Biały Dom to najbardziej znany budynek w Rosji. To właśnie w tej charakterystycznej nieruchomości mieści się siedziba Rządu Federacji Rosyjskiej. Biały Dom w Moskwie to główny punkt orientacyjny i miejsce spotkań społeczności. Położenie budynku pomiędzy brzegiem rzeki Moskwy, a placem Wolnej Rosji przy nabrzeżu Krasnopriesnienskim, podnosi atrakcyjność turystyczną obiektu, który jest obowiązkowym zabytkiem dla osób zwiedzających stolicę Rosji.

Biały Dom to przede wszystkim siedziba Rządu Federalnego, ale w budynku znajduje się również kancelaria Premiera Rosji, gabinety wicepremierów oraz wiele różnych biur rządowych i samorządowych. Natomiast w latach 1981 – 1993 w Białym Domu urzędowała Najwyższa Rada Rosji, Rosyjska SRR i Ludowa Komisja Kontroli. Po kryzysie konstytucyjnym, gdy doszło do przejęcia Białego Domu po uprzednim ostrzelaniu, wybuchł pożar, który spowodował liczne starty. Budynek wymagał kilkumiesięcznego remontu. Po odnowieniu siedziby pojawił się napis: „Budynek rządu Federacji Rosyjskiej”.

Koncepcję architektoniczną Białego Domu w Moskwie przygotowali Dmitrij Czeczulin i Pavel Steller, którzy wykorzystali wcześniejszy projekt “Dom Aeroflota” autorstwa Czeczulina z 1934 roku. Budynek wznoszono aż 16 lat. Budowa została ukończona w 1981 roku. Jego bardzo symetryczna bryła, składająca się z trzech części, dzieli budowlę na różne etapy. Najpierw znajduje się ciężka baza z okładzin granitowych, następnie przechodzi się specjalną klatką schodową, by dostać się go głównej części. Skrzywiony plan i prowadzenie spod wału rzeki sugeruje wojskowe znacznie budynku. Główna część liczy siedem kondygnacji oraz 20-piętrową wieżę, na szczycie której umieszczono wykonaną z brązu wieżę zegarową z złoconym godłem Rosji. Budynek posiada też wysoki maszt, na którym każdego dnia powiewa flaga Federacji Rosyjskiej.

Głównym materiałem budowlanym był drogocenny marmur. Nazwa budynku nawiązuje do zewnętrznych ścian, które powstały z pięknego, białego marmuru. W środku Białego Domu również nie brakuje wielobarwnych marmurów i innych ozdobnych kruszców, które zapewniają bardzo ekskluzywne wnętrza. Powierzchnia całego kompleksu to ponad 170 tys. metrów kwadratowych, z czego większość zajmują najważniejsze państwowe biura, gabinety i sale spotkań. Bezpieczeństwo siedziby zapewnia masywne, żeliwne ogrodzenie. Bardzo wysoki parkan uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek manifestacji pod budynkiem. Wszelkie marsze i pikiety organizowane są na zabytkowym Garbatym Moście, który mieści się nieopodal Białego Domu. Charakterystyczną częścią Białego Domu jest też osmolona w wyniku pożaru fasada budynku, które ma symboliczne znaczenie i stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc do fotografowania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w podziemiach Białego Domu znajduje się schron oraz specjalna linia metr i tunele ewakuacyjne, które mają posłużyć do ratowana władz kraju w razie nagłego konfliktu wojennego.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Moskwieciekawe budynki w Rosji

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *