Cuda architektoniczne

Barbakan w Krakowie

27 września 2021 0 komentarzy

widok na Barbakan w Krakowie

Kraków to majestatyczna stolica Małopolski, która zachwyca wyjątkową architekturą i wspaniałymi zabytkami. Obfituje w niezwykłe historie i atrakcje przyciągając turystów z całego świata. Jedną z takich atrakcji jest Barbakan (zwany potocznie Rondlem).

Niezwykła gotycka budowla została wzniesiona w 1498-1499 w czasie panowania Jana Olbrachta. Tworzyła ochronę dla północnej części fortyfikacji Krakowa w razie najazdu wołosko-tureckiego, który zagrażał miastu po klęsce bukowińskiej. Dbano o to, aby w środku budynku panowała duża przestrzeń, która pozwoli pomieścić liczną armię wojskową w przypadku zagrożenia.

Unikalna konstrukcja

Pierwsze wejście do Rondla znajdowało się od strony Kleparza. Równoległe położenie do linii murów obwodowych pozwalało na użycie ognia flankowego, aby odstraszyć wroga zbliżającego się do bramy. Drugie wejście było połączone z Bramą Floriańską tzw. szyją – korytarzem warownym. Mury posiadały hurdycje i otwory strzelnicze. Pierwotnie otaczająca budowlę fosa mierzyła 24 m szerokości i 3 m głębokości. Nad nią znajdowały się mosty zwodzone, które prowadziły do dwóch bram fortecy. Od strony Kleparza mieści się przybudówka, pod którą kiedyś przepływała woda. Była ona związana z utworzonymi bramami i mostami budowli.

Forteca nie do zdobycia

Specjaliści ocenili, że od XV do XVIII wieku barbakan był fortecą nie do zdobycia. Obiekt ma 7 wieżyczek, stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej około 25 cm i grubości murów ponad 3 m. Posiada 130 otworów strzelniczych.

W obronie Krakowa

Jak głosi legenda pewien pasamonika Marcin Oracewicz w 1768 roku jednym strzałem odparł atak wojsk rosyjskich. Ze względu na brak amunicji wykorzystał guzik czamary, którym nabił karabin i pokonał dowódcę carskiego generała Panina. Na Barbakanie znajduje się płyta poświęcona bohaterowi.

Atrakcje dla turystów

Obecnie gotycka forteca jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentuje różne wystawy, służy za arenę walk sportowych, rycerskich oraz tańców dworskich. Wykorzystywana jest również do projekcji filmowych tzw. BarbaKino – średniowieczne kino w Barbakanie.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Krakowieciekawe budynki w Polsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *