Wykorzystanie robotów w budownictwie
10 listopada 2023 0 komentarzy
Automatyzacja, robotyzacja, a także AI powoli wkraczają w coraz więcej aspektów naszego życia. Nowoczesne technologie nie omijają oczywiście budownictwa, w tym budownictwa mieszkaniowego, czyniąc pracę szybszą, a plac budowy bardziej bezpiecznym. Postępu nie da się zatrzymać i badacze oraz inżynierzy wciąż szukają lepszych sposobów na stawiane nowoczesnych i bezpiecznych budynków w jak najkrótszym czasie. Poznajmy roboty, które będą pracować na placach budowy w przyszłości oraz zastanówmy się, jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą AI w budownictwie.
Szybciej, lepiej, bezpieczniej
Robot SAM – Semi Automated Mason, zaprojektowany przez Construction Robotics potrafi ułożyć trzy tysiące cegieł w osiem godzin. Jego praca jest precyzyjna i przy okazji zużywa dokładnie tyle materiału ile potrzeba, redukując ilość odpadów. Sam przygotowuje też dokładne raporty ze swojej pracy i na bieżąco zgłasza błędy czy utrudnienia. Jego wsparcie nie tylko znacząco przyspiesza pracę, ale też pozwala na bardzo dokładne oszacowanie ilości materiałów budowlanych. System samokontroli daje pewność, że konstrukcja jest bezpieczna. Przy tylu zaletach nic dziwnego, że SAM ma szansę zrewolucjonizować prace murarskie.
Równie ciekawe rozwiązanie prezentuje start-up Doxel z Kalifornii, który stworzył robota do skanowania placu budowy i oceny postępu oraz bezpieczeństwa pracy. AI raportuje dodatkowo wszelkie odstępstwa od normy czy nieprawidłowości, daje też wcześniej znać o ryzyku opóźnienia. Automatyczny inteligentny pomocnik inspektora budowy to bardziej bezpieczne i lepiej kontrolowane inwestycje, które mają większą szansę zostać ukończone na czas.
To tylko dwa z wielu przykładów wykorzystania inteligentnych robotów na każdym etapie powstawania budynku. Zarówno przygotowanie projektu, jak i jego realizacja łączą się z ogromem pracy, w której AI może być niezastąpionym wsparciem. Jak każde nowe rozwiązanie niesie też za sobą zagrożenia, o których mówi się coraz głośniej. Jednym z nich jest bezrobocie wśród fachowców, których zastąpią wielofunkcyjne maszyny. Zbyt wcześnie, by mówić o tym etapie, jednak z pewnością branżę budowlaną czeka rewolucja. Aby przyniosła nam jak najwięcej korzyści, nie można jednak zbyt mocno uzależniać procesu budowy od autonomicznych systemów. Awaria lub odcięcie od źródła zasilania w takich warunkach oznaczałoby całkowite zawieszenie prac.
Entuzjaści nowych technologii podkreślają, że inteligentne systemy zawsze będą potrzebować ludzkiego nadzoru i jest to szansa dla wielu specjalistów do rozwoju i lepszego wykonywania swojej pracy. Bez wątpienia do tematu nie warto podchodzić lekkomyślnie, patrząc tylko na zalety. Wiele rozwiązań jest w fazie testów i minie sporo czasu, nim będą w pełni bezpieczne. Tymczasem roboty już pracują przy większych inwestycjach budowlanych i to, że będą stawać się coraz bardziej złożone i wielofunkcyjne, jest kwestią czasu. Najlepsza strategia to dobrze przygotować się do zmian i starać się wykorzystać szanse, jakie otwierają przed nami robotyka czy AI. Szybsze, bardziej wydajne i bezpieczne budowy to jedna z nich i staje się coraz bardziej realna.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy