Cuda architektoniczne

Jak się wykorzystuje małą architekturę w miastach?

30 października 2023 0 komentarzy

Współczesne miasta na całym świecie rozwijają się w niesamowitym tempie, a architektura miejska zmienia się razem z nimi. Jednym z ważnych elementów tej przemiany jest tzw. mała architektura. To pojęcie nie jest ograniczone do konkretnej lokalizacji ani kultury, ale ma ogólnoświatowy zasięg. W naszym artykule w kontekście współczesnych miast przyjrzymy się, czym jest mała architektura, jak jest wykorzystywana, jakie elementy wchodzą w jej skład, oraz przytoczymy kilka inspirujących przykładów.

Czym jest mała architektura?

Mała architektura to zbiór elementów i konstrukcji, które pełnią różnorodne funkcje w przestrzeniach miejskich. Są to zwykle mniejsze projekty, które nie są zbyt skomplikowanymi budowlami, ale wnoszą znaczący wkład w kształtowanie charakteru miejskiego otoczenia. Te elementy są zwykle wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, beton, lub szkło i służą różnym celom, w zależności od potrzeb miasta i jego mieszkańców.

Wykorzystanie małej architektury w miastach

W ośrodkach miejskich mała architektura wykorzystywana jest na wiele różnych sposobów, a jej funkcje są zróżnicowane. Współczesne miasta starają się tworzyć przestrzenie, w których mieszkańcy mogą odpocząć i spędzić czas na świeżym powietrzu. Parki, place, bulwary wyposażone w ławki, altanki, huśtawki czy stoły do gry są doskonałymi przykładami sprzyjania rekreacji i relaksowi. Ponadto na całym świecie rozwija się trend promowania zrównoważonego transportu, takiego jak rower czy piesza wędrówka. W związku z tym mała architektura w postaci stojaków rowerowych, wiat przystankowych oraz kiosków z mapami ułatwia bez emisyjne poruszanie się mieszkańcom i turystom. Mała architektura może również pełnić funkcje estetyczne i kulturowe. Rzeźby, fontanny, mozaiki, czy murale tworzą niepowtarzalny charakter miasta i opowiadają jego historię. Może być ona także wykorzystywana do prowadzenia różnych biznesów np. kawiarni, straganów, czy stoisk z jedzeniem ulicznym. Wzorem do naśladowania może być kultowy targ Borough Market w Londynie.

Podróż dookoła świata – przykłady

Teraz przyjrzyjmy się kilku inspirującym przykładom małej architektury z różnych zakątków świata. Najciekawsze naszym zdaniem wymieniliśmy poniżej.

Kapsuła hotelowa w Tokio

W odpowiedzi na problem niedoboru miejsca na tradycyjne hotele, stolica Japonii zyskała „kapsułowe hotele”. Każda kapsuła to mała, funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń do spania, często wyposażona w telewizor i zasilanie elektryczne.

Parklety w San Francisco

Amerykańskie miasto stało się liderem w zakresie tworzenia parkletów, czyli niewielkich placów na ulicach, które wcześniej były przeznaczone tylko dla samochodów. Mają one za zadanie zapewniać miejsca do siedzenia i relaksu, zwiększając przestrzeń publiczną, szczególnie tą, która przeznaczona jest dla przechodniów.

Parki wyspowe w Singapurze

Południowoazjatycki Singapur znany jest z innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych. Parki wyspowe to małe ogrody na betonowych konstrukcjach nad ruchliwymi ulicami. Dzięki nim miasto jest bardziej zielone i przyjazne tych, którzy przestrzeń miejską pokonują codziennie na własnych nogach.

Favela Painting w Rio de Janeiro

Artystyczna mała architektura, taka jak malowane murale i kolorowe schody, przekształca fawele w jednej z największych brazylijskich metropolii. Tworzą one piękny i inspirujący obszar, który urozmaica biedne dzielnice w kolorowy, klimatyczny teren.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *