Cuda architektoniczne

Tribune Tower w Chicago

31 sierpnia 2022 0 komentarzy

Stany Zjednoczone słyną z pięknych walorów przyrodniczych, ale też ze wspaniałych dzieł architektonicznych. Jednym z najbardziej znanych i podziwianych przez architektów na całym świecie jest Tribune Tower w Chicago. Ten wznoszący się na 141 metrów wysokości wieżowiec jest prawdziwą perełką ze względu na innowacje, które na czas jego powstania były nie lada wyczynem. Spróbujmy dogłębnie przyjrzeć się genezie tej budowli, a także procesowi i sposobom jej stawiania.

Tribune Tower to jeden z najbardziej rzucających się w oczy wieżowców w Chicago. Wszystko przez jego neogotyckie zdobienia, które do dziś fenomenalnie prezentują się pośród innych budowli oraz 36 pięter wynoszących się ponad inne budynki. Pomysł na powstanie budynku pojawił się w 1922 roku, kiedy to szanowana gazeta Chicago Tribune ogłosiła międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie swojej nowej siedziby. Wygrana w konkursie, która wynosiła w sumie 150 tysięcy dolarów, przyciągnęła aż 260 architektów, którzy zgłosili do redakcji swoje projekty. Jak się okazało, zwycięzcami zostali amerykańscy architekci John Mead Howell i Raymond Hood. Ich propozycja na wybudowanie drapacza chmur w neogotyckim stylu z przyporami u góry, najbardziej przypadła do gustu organizatorom konkursu. Wkrótce po ogłoszeniu wyników rozpoczęły się prace budowlane. Trwały one trzy lata, a po ich zakończeniu w 1925 roku wielu mieszkańców miasta podziwiało architektoniczne struktury u szczytu wieżowca, które w największy zachwyt dzięki nocnej iluminacji.

Wieża Tribune Tower jest ozdobiona kilkoma rzeźbami, które na zlecenie projektantów wykonał Rene Paul Chambellan. Jako upamiętnienie głównych pomysłodawców budynku, przy jego głównym wejściu widnieją podobizny Robin Hooda i wyjącego psa. Szczyt biurowca wykonano, inspirując się katedrą we francuskim Rouen tj. bez iglicy, co czyniono najczęściej w późnym gotyku. Na samym czubku wykonana została korona w kształcie blatu. Drzwi wejściowe do Tribune Tower przyozdabia Ekran Ezopski. Rzygacze są natomiast wspaniałym elementem dekoracyjnym, który tylko uwypuklał całość budynku jako dzieła sztuki jako takiego. Wszystko to dzięki kunsztowi pracy rzeźbiarskiej Chambellana. Warto też wspomnieć o najniższych piętrach budynku, które wykorzystano na pewien ekstrawagancki sposób. Mianowicie, posłużyły one do umieszczenia na ich zewnętrznym poszyciu wiele fragmentów, znanych historycznie budowli z całego świata. Do dolnych kondygnacji wmurowano elementy pochodzące z m.in. Parku Narodowego Redwood, Wielkiej Piramidy Cheopsa, Katedry Notre Dame, grobu Abrahama Lincolna, czy muru berlińskiego. Obecnie Tribune Tower jest w rękach prywatnego właściciela. Lokale wewnątrz wieżowca są wynajmowane jako powierzchnie biurowe, a na niektórych piętrach mieszczą się mieszkania. Raz w roku dzięki Open House Chicago Architecture Foundation, która promuje architekturę miasta, można bezpłatnie zwiedzić wnętrze budynku.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Chicagociekawe budynki w USAwieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *