Cuda architektoniczne

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

7 września 2022 0 komentarzy

Widok na front gotyckiej katedry

Jednym z miast europejskich, w którym znajduje się ogromna liczba cudów architektury jest Wiedeń. To właśnie w stolicy Austrii wzniesiono wspaniałą budowlę, którą jest Katedra św. Szczepana. W artykule przedstawimy genezę jej powstania oraz metody architektoniczne, do dziś podziwiane przez wielu ekspertów i turystów ją zwiedzających. Zapraszamy do lektury.

Początki wiedeńskiej katedry

Katedra św. Szczepana w Wiedniu została wybudowana na Stephansplatz, czyli w miejscu najczęściej odwiedzanym przez turystów znajdującym się w starym mieście. Katedra jest kościołem katolickim, który jest jedną najważniejszych tego typu konstrukcji w Europie. Katedra, którą podziwiać możemy dzisiaj jest już trzecim obiektem wzniesionym w tym samym miejscu. Dwie poprzednie świątynie wybudowano za czasów panowania dynastii Babenbergów. Z pierwszej budowli, która została wzniesiona w XII wieku, zachowały się tylko relikty przechowywane obecnie w podziemiach. Pamiątką po drugim kościele jest część dzisiejszej fasady zachodniej. Katedra, którą możemy podziwiać współcześnie, była budowana od XIV do XVI wieku. Wykończono ją w stylu gotyckim. Jej pełnym fundatorem była dynastia Habsburgów. Warto przy tym zaznaczyć, że kościół pod wezwaniem św. Szczepana był jedną z najdroższych budowli ufundowanych przez wspomnianych możnowładców. Głównymi twórcami tej wspaniałej średniowiecznej katedry byli m.in. Michael Knab, nadworny architekt austriackich książąt, Wenzel Parlel oraz Peter von Prachtitz.

Katedra św. Szczepana – dzieło architektury

Jeden z najwspanialszych obiektów sakralnych w Europie, czyli kościół pw. św. Szczepana został wybudowany jako wielka trójnawowa, zadaszona hala. W jej tylnej części znajduje się chór albertyński i prezbiterium. Na zachodzie świątyni znajduje się jej najstarsza część, która przetrwała od czasów jej poprzedniczek. Są nią dwie wieże składające się na masyw zachodni. Boki katedry zostały dobudowane później. Przypominają one prostokątne pomieszczenia, w których początkowo mieścił się m.in. królewski skarbiec z relikwiami. Za bocznymi dobudowaniami znajdują się przedsionki wybudowane w formie wieloboków z dwoma wejściami do katedry. Część wschodnia powstała razem z trzecią odsłoną sakralnego budynku. Tutaj również zastosowano system trzech naw, jednak dwie boczne są nieco krótsze niż reprezentacyjne prezbiterium. Od strony północnej przylega do niej kaplica św. Barbary, a od południowej kaplica św. Katarzyny. Wnętrze wiedeńskiej świątyni jest zdobione sklepieniem sieciowym. Wyjątkiem jest chór, który posiada sklepienie w stylu krzyżowo-żebrowym, należy przy tym pamiętać, że został on wzniesiony nieco wcześniej. Całość podtrzymywana jest przez monumentalne filary międzynawowe połączone w swoich najwyższych partiach ze służkami, które łączyły się bezpośrednio ze sklepieniem. Wszystkie elementy katedry posiadają zdobienia dekoracyjne wykonane przez najznamienitszych artystów Austrii. Tworzą je kapitele filarów, podpierające służki wsporniki, a także klucze sklepieniowe. Wszystko to okraszone gotyckim stylem budowlanym.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Austriiciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Wiedniu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *