Zastosowanie hempcrete w budownictwie mieszkaniowym
6 grudnia 2021 0 komentarzy
Kolebką współczesnego zastosowania konopi w budownictwie jest Francja. To tam w latach 80. XX wieku zastosowano ten materiał w renowacji zabytkowych budynków szkieletowych. Szukano czegoś, co zastąpi stare wypełnienia ścian i jedną z propozycji były paździerze konopne, będące odpadami z lokalnego przemysłu. Połączono je z wapnem i w ten sposób uzyskano nowy materiał budowlany, obecnie nazywany hempcrete.
Historia hempcrete
Od czasu pierwszych eksperymentów hempcrete zyskał na popularności. Stosuje się go już nie tylko do renowacji, ale też do stawiania nowych budynków. Przy czym najczęściej trafia do budownictwa mieszkaniowego, zazwyczaj jednorodzinnego.
Francuskie początki hempcrete nie oznaczają jednak, że właśnie tam i to tak późno zaczęło się stosowanie konopi w budownictwie. Ta włóknista roślina była doceniana za dobre właściwości konstrukcyjne już dużo wcześniej – dwa tysiące lat temu stosowano ją w budowie mostów, poza tym w budownictwie mieszkaniowym w krajach azjatyckich, w tym w Japonii, gdzie po dziś dzień istnieją konopne domy sprzed wieków, zachowane w zadziwiająco świetnym stanie.
Czy hempcrete jest alternatywą dla betonu?
Hempcrete jest biokompozytem uzyskiwanym z rdzenia rośliny, wapna oraz wody. Drzewny rdzeń wykazuje dużą zawartość krzemionki, dzięki czemu silnie wiąże się z wapnem, tworząc wytrzymały materiał o świetnych parametrach izolacyjnych, do tego kilkukrotnie lżejszy od zwykłego betonu. Co również istotne – hempcrete jest dużo bardziej ekologiczny. Czy nie czyni to go idealną alternatywą w naszych czasach, gdy szukamy rozwiązań minimalizujących obciążenia środowiska? Dodatkowo możliwość w pełni lokalnego wytwarzania hempcrete byłoby lekarstwem na obecne problemy z dostawami materiałów budowlanych i galopującymi ich cenami.
Domy z hempcrete
Obecnie hempcrete jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym, także w Polsce. Nie jest to jednak materiał zbyt popularny, mimo licznych zalet. Nadal decydując się na tę technologię, pozostaje się w gronie eksperymentatorów. Na plus zdecydowanie działa to, że podmioty i firmy zaangażowane w promowanie hempcrete bardzo chętnie dzielą się wiedzą, do tego dysponują już sporą biblioteką opracowań. Przy odrobinie starania można umówić się z posiadaczami użytkowanego domu i zobaczyć, jak to wszystko wygląda w praktyce.
W teorii zaś wygląda świetnie, ponieważ hempcrete posiada szereg zalet:
- ma bardzo dobrą izolację termiczną, na tyle, że nie ściany z hempcrete nie wymagają dodatkowej, zewnętrznej izolacji;
- izolacja akustyczna jest również świetna, kilkadziesiąt procent lepsza niż przy tradycyjnych materiałach;
- jest to materiał lekki, spadają więc nie tylko koszty transportu, ale też konstrukcji budynku;
- jest elastyczny (nie wymaga dylatacji), a przy tym bardzo wytrzymały, co sprawia, że jest również materiałem idealnym tam, gdzie występują trzęsienia ziemi;
- jest to materiał oddychający i dzięki temu redukuje nadmiar wilgoci w budynku mieszkalnym;
- no i na koniec to, co może wzbudzać największe obawy – hempcrete jest odporny na ogień.
Powyżej wymieniliśmy najważniejsze atuty użytkowe, jednak hempcrete to także ekologia. Szacuje się, że produkcja betonu odpowiada nawet za 10% światowej emisji CO2. Jak to wygląda w zestawieniu z konopiami? Otóż ślad węglowy hempcrete jest… ujemny! To w końcu materiał pochodzenia roślinnego, więc budując z konopi, niejako “więzimy” dwutlenek węgla w naszej konstrukcji.
Dom z betonu konopnego to dom szkieletowy, oparty na konstrukcji drewnianej. W tym momencie jest to jedyna wypróbowana i sprawdzona konstrukcja. Niestety koszt takiego domu może być wyższy od tradycyjnego, chociaż szalejące ceny materiałów budowlanych mogą to zmienić. Problem z hempcrete jest jego dostępność – mimo, iż wytwarza się go z surowca mogącego powstawać lokalnie, branża ta jest na tyle mało rozwinięta, że nie można po prostu pójść do marketu i kupić sobie bloczki hempcrete. Istotne jest jeszcze to, że beton konopny nie może zostać zastosowany w podziemnych elementach konstrukcji, tak więc fundament należy wykonać w technologii tradycyjnej, dbając o to, aby nie dochodziło do transferu wilgoci.
Dodane w kategorii: Materiały w architekturze