Stawianie budynku na niestabilnym gruncie
6 października 2021 0 komentarzy
Pierwszym krokiem do budowy wymarzonego domu jest wybór działki budowlanej. Najlepsza byłaby taka o regularnym kształcie, zlokalizowana w pięknej okolicy i dostępna w atrakcyjnej cenie. Wybierając działkę, przed podjęciem decyzji o jej zakupie, warto sprawdzić warunki gruntowe, gdyż mają one bardzo duży wpływ na proces budowy i koszty inwestycji.
Warto zlecić badanie warunków wodno-gruntowych wyspecjalizowanej firmie geotechnicznej. Na działce wykonuje się kilka odwiertów, na podstawie których określić można warstwy i rodzaje podłoża, a także poziom wód gruntowych. Takie badanie to koszt ok. 1200 – 1700 zł. Najlepsze do budowy domu są grunty stabilne, czyli skały, żwiry i piaski. Budowa domu na gruncie niestabilnym może w przyszłości skutkować odpadaniem tynku, czy pękaniem ścian i sufitów. Na szczęście jest szereg sposobów na to, by zniwelować skutki budowy domu na niestabilnym gruncie.
Po pierwsze, jeśli słabe grunty znajdują się do 2-3 metrów pod poziomem terenu, można grunt wymienić. Warstwę, która nie nadaje się do tego, aby posadowić na niej budynek wykopuje się, a w jej miejsce nanosi zagęszczony różnoziarnisty piasek, chudy beton, jeśli usunięta warstwa nie była zbyt gruba, lub piasek stabilizowany cementem. Innym rozwiązaniem, które można zastosować, jeśli grubość słabego gruntu wynosi 2-3 metry jest posadowienie budynku na studniach kopanych. Betonowe kręgi, takie jak te używane do budowy studni, podkopuje się i tym sposobem zagłębia w podłożu. Z wnętrza kręgu wybiera się grunt, a poszczególne kręgi układa jeden na drugim aż do momentu dotarcia do gruntu nośnego. Kolejnym krokiem jest wykonanie zbrojenia i wypełnienie całości betonem. Gdy przeszkodę w budowie stanowi woda gruntowa, można zastosować rodzaj fundamentu pośredniego, jakim jest pole żwirowe. Z wykopu pod fundament wybiera się grunt aż do poziomu lustra wody. Następnie jeszcze się go pogłębia i za pomocą ubijaka hydraulicznego wypełnia grubym kruszywem. Na przygotowanym w ten sposób podłożu stawia się fundament, który należy wzmocnić żelbetowym wieńcem.
Najbardziej uniwersalnym sposobem na poradzenie sobie z niestabilnym podłożem na działce budowlanej jest zastosowanie płyty fundamentowej, która stanowi zarówno fundament domu, jak i podłogę pierwszej kondygnacji. W porównaniu z tradycyjnym fundamentem, zastosowanie płyty powoduje, że ciężar domu rozkłada się na znacznie większej powierzchni. Metoda ta polecana jest w przypadku gruntów słabo nośnych i niejednorodnych. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, może okazać się bardziej opłacalna od wymienionych wcześniej rozwiązań.
Jeśli na budowę domu wybraliśmy działkę podmokłą, należy mieć na uwadze, że w domu trzeba będzie zrezygnować z piwnicy ze względu na ryzyko pojawiania się wody w podziemnej części budynku. Konieczne będzie również zbudowanie systemu, który będzie odprowadzał z działki deszczówkę, aby jeszcze bardziej nie nawadniała podłoża. Skutecznym sposobem na odwodnienie działki jest wykopanie oczka wodnego. Staw nie tylko będzie pełnił funkcję dekoracyjną, ale ochroni także dom przed nadmiarem wody.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy