Strzecha w nowym domu
24 września 2018 0 komentarzy
Dom wystylizowany na wiejską chatę to rozwiązanie atrakcyjne nie tylko wizualnie, ale też – wbrew pozorom – funkcjonalnie. Nieruchomości w całości zbudowane z drewna charakteryzują się naturalnością i przytulnym wnętrzem. Wbrew pozorom, okrycie dachu strzechą wcale nie ogranicza jego funkcjonalności. Wręcz przewinie – jest to wygodny sposób na trwały i oryginalny dach oraz niewątpliwe piękny dom na długie lata.
Domom wiejskim zazwyczaj towarzyszy drewniana weranda i przestronny ogród. Piaskowa lub żwirowa droga zamiast betonowej kostki podkreśla naturalny charakter zabudowy. Takie domy najczęściej powstają w okolicy lasu czy jeziora, gdzie najlepiej pełnią funkcję rodzinnej ostoi. Jednak coraz częściej klimatyczne nieruchomości budowane są także na miejskich obszarach. Strzecha na dachu wcale nie jest oznaką skromności, a elegancji i ekologiczności. Ponadto strzecha to świetny izolator i atrakcyjny wizualnie sposób na wykończenie dachu.
Tego typu pokrycie świetnie chroni przed chłodem w mroźne dni oraz upałem w czasie letnich miesięcy. Nie przepuszcza też dźwięków dochodzących z zewnątrz. Współczesna strzecha wykonana jest wyłącznie z trzciny jednorocznej, którą można luźno układać lub według sprawdzonych sposób łączenia. Jeden metr kwadratowy dachu wymaga użycia od 10 do 12 snopków trzciny. Najbardziej optymalne są wiązki o długości od 140 do 200 centymetrów, a obwód nie powinien przekraczać 60 centymetrów. Tworzenie dachu ze strzechy należy powierzyć fachowcowi z tej dziedziny, bo w winnym wypadku łatwo uszkodzić całą konstrukcję. Koszt takiego dachu będzie wysoki ze względu na niszowość metody i niską dostępność materiałów do budowy.
Po zamocowaniu dachu ze strzechy niezbędna będzie impregnacja materiału, by zwiększyć jego odporność na ogień. Specjalne preparaty przeciwogniowe nie wpływają na barwę trzciny, a chronią przed rozkładem zewnętrznej warstwy i zalęganiem się glonów czy mchów. Niemniej należy pamiętać, że wraz z upływem lat kolor strzechy zmienia się ze słomkowej na szarobrązową i ciemnoszarą. O impregnowaniu poszycia dachowego nie można jednak zapominać. Zabieg należy powtarzać raz na 5 lat. Ponadto systematycznie trzeba czyścić trzcinę z mchu czy innych zabrudzeń, by zachowała estetyczny wygląd na dłużej.
Wybierając środki czyszczące należy unikać tych solnych, gdyż są one mało trwałe przy deszczowej pogodzie. Dach będzie prezentował się atrakcyjnie, gdy regularnie będzie oczyszczany z liści i gałązek. Jest to również istotne ze względu na stającą wodę, bo nadmiar liści może zablokować opływ. Dach ze strzechy służyć będzie od 50 do 100 lat, czyli znacznie dłużej niż dachy z innych materiałów, które pozornie wydają się trwalsze. Trzcina posiada w swojej łodydze wosk, co w połączeniu z wodą sprawia, że z czasem staje się bardzo twarda. Dlatego też można ją śmiało użyć jako budulec dachu – w pełni odporny na ogień, wiatr, wilgoć czy mróz.
Dodane w kategorii: Materiały w architekturze