Katedra w Berlinie
31 sierpnia 2018 0 komentarzy
Katedra w Berlinie to jedna z najciekawszych świątyń stolicy Niemiec. Mieści się w samym centrum miasta, tuż obok koryta Szprewy i blisko alei Under den Linden oraz Alexander Platz. Jej ogromna bryła jest doskonale widoczna z okolic Wyspy Muzeów. Budynek należy do najznakomitszych tego typu budowli na świecie i jest inspiracją dla wielu architektów. Na jej wzór został zbudowany ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności, który dziś jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.
Protestancka katedra w Berlinie zbudowana została według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w latach 1894-1905 w stylu włoskiego renesansu. Całość kosztowała ponad 11 milionów marek, co dzisiaj odpowiada 180 milionom Euro. Pieniądze na budowę przeznaczone zostały z kasy państwa.
W miejscu, gdzie dziś znajduje się katedra, wcześniej znajdowała mniejsza katedra w stylu barokowym. Podczas II wojny światowej została uszkodzona i jej odbudowa nastąpiła dopiero w 1975 roku. Odbudowana świątynia była krytykowana przez historyków sztuki za wprowadzenie zbyt dużych zmian w stosunku do pierwotnego wyglądu zabytku. Istnieją plany przywrócenia kościołowi dawnej formy, ale jak na razie nie są podejmowane próby ich realizacji.
Świątynia mieści ponad 1,5 tysiąca wiernych, a w jej podziemiach mieści się krypta dynastii Hohenzollernów. W jej wnętrzu odbywają się najważniejsze nabożeństwa z okazji świąt państwowych i innych ważnych dla kraju wydarzeń.
Wygląd berlińskiej katedry nawiązuje bardzo mocno do bazyliki św. Piotra w Rzymie. W jej centralnym punkcie znajduje się duża kopuła, jej wysokość to aż 70 metrów, a wewnątrz pokryta jest mozaiką wykonaną z 500 tysięcy płytek. Dookoła niej, w narożnikach znajdują się cztery mniejsze kopuły. Wejście główne opiera się na wielkim łuku, pod którym umieszczona została mozaika ukazująca Chrystusa w otoczeniu biednych i kalek. Tył świątyni wraz z apsydą wychodzi bezpośrednio nad brzeg rzeki Sprewy. Nad wejściem umieszczono dwa cytaty z Biblii w języku niemieckim: “A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” oraz “Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat”. Fasadę i kopułę zdobią rzeźby Chrystusa, świętych i aniołów przypatrujących się mieszkańcom Berlina i turystów zwiedzających Wyspę Muzeów.
Wnętrze katedry zaprojektowane zostało na planie ośmiokąta i mimo, że katedra z zewnątrz wydaje się olbrzymia, wewnątrz okazuje się ciasna i mniejsza niż oczekuje tego zwiedzający. Ołtarz wykonany jest z białego marmuru i onyxu. Za ołtarzem znajdują się trzy imponujące witraże przedstawiające sceny z życia Jezusa. W katedrze znajdują się jedne z największych niemieckich organów. W momencie otwarcia katedry były największym tego typu instrumentem w Niemczech. Posiadają 7269 piszczałek i 113 głosów. W podziemiach w krypcie Hohenzollernów złożone są 94 ciała władców Niemiec i elektorów Rzeszy, między innymi elektora Jana Cicero, Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma I oraz króla Fryderyka Wilhelma I. Co ciekawe część uszkodzonych podczas bombardowania w czasie wojny trumien nie została odrestaurowana. W pierwszych latach po wojnie w krypcie odbywały się nabożeństwa.
Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki