Oświetlenie w ogrodzie
10 sierpnia 2018 0 komentarzy
Oświetlenie w ogrodzie pełni ważną rolę. Dobrze dobrane sprawi, że po zmroku wokół naszego domu będziemy mieli iście magiczną krainę, w której z przyjemnością spędzimy niejeden wieczór.
Rodzaje oświetlenia ogrodowego
Lampy stojące
Lampy stojące występują w dwóch formach – niskie i wysokie. Te wysokie mogą mieć nawet do kilku metrów. Najczęściej spotykane są w parkach i dużych ogrodach. Mniejsze – mające około metra wysokości – umieszczane są przede wszystkim w ogrodach przydomowych mniejszych, np. przy wjeździe na posesję lub w przejściach. W sklepach znajdziemy wiele ciekawych propozycji tego rodzaju lamp. Ich różnorodność sprawi, że każdy, nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie.
Lampy umieszczane w podłożu
Lampy, które wbijamy w ziemię, stają się coraz popularniejsze. Często ich funkcja polega bardziej na dekorowaniu niż oświetlaniu ogrodu. Zazwyczaj oświetlają konkretne miejsce w ogrodzie, np. rabatę, skalniak czy alejkę. Dają niewiele światła, dlatego nie są polecane jako główne źródło oświetlenia.
Reflektory i lampy mocowane na budynkach
Kinkiet ogrodowy, czyli oświetlenie mocowane na ścianach budynków, często ma za zadanie oświetlić ściany i teren im przylegający oraz wejście. Rzadziej pełni funkcję oświetlenia jednego konkretnego miejsca w ogrodzie. Ten typ lamp, podobnie jak lampy stojące, występuje w wielu różnych rodzajach i kształtach. Często takie lampy są wyposażone dodatkowo w czujnik ruchu. Zapewnia to przede wszystkim wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Reflektory natomiast często montowane są po to, aby oświetlić konkretne miejsce, np. oczko wodne, skalniak, ozdobne drzewo.
Sposoby zasilania oświetlenia ogrodowego
Lampy ogrodowe zasilane prądem posiadają zazwyczaj żarówki i świetlówki kompaktowe. Żarówki dostępne na rynku mają różne kolory. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy bajeczny charakter w ogrodzie. Świetlówki zużywają mniej energii elektrycznej, ale są droższe od żarówek. Jednak warto zapłacić więcej choćby dlatego, że ich żywotność przekracza kilkakrotnie żywotność zwykłej żarówki. Świetlówki ze względu na swój kształt nadają się do większości lamp, ale nie do wszystkich. W krótkich kloszach będą wystawały, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Halogeny są odpowiednie do oświetlania podjazdów, wejść i alejek. Jednak w miejscach, gdzie chcemy mieć przyciemnione światło, nie nadają się ze względu na intensywność, z jaką rozświetlają przestrzeń wokoło.
Równie częstym rozwiązaniem są diody LED. Zasilane są napięciem 12 V. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego zdobywają coraz większą rzeszę fanów.
Lampy solarne nie służą jako główne źródło w ogrodzie. Raczej ozdabiają niż oświetlają ogród. Są bardzo popularne ze względu na łatwy montaż. Dodatkową zaletą jest to, że nie potrzebują żadnego źródła zasilania. Posiadają baterię, która ładuje się w ciągu dnia za pomocą promieni słonecznych. Jeśli nie zależy nam na intensywnym oświetleniu ogrodu, możemy zaopatrzyć się tylko w ten jeden rodzaj lamp, które pięknie przyozdobią światłem przestrzeń.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne