Najpopularniejsze rodzaje elewacji stosowane w budownictwie mieszkaniowym
18 grudnia 2017 0 komentarzy
Materiałów na elewację jest bardzo wiele. Różnią się zarówno strukturą, wyglądem, wytrzymałością jak i ceną.
Wybierać można spośród materiałów takich jak drewno, kamień, ceramika lub po prostu położyć tynk elewacyjny.
Drewno wygląda efektownie, jednak najlepiej prezentuje się na domach, których stanowi jednocześnie konstrukcję, np. na budynkach z bali. Można je jednak stosować na klasycznych budynkach, jako okładziny na całe ściany. Najlepiej wykonać taką elewację z dębu lub modrzewia, gdyż są najwytrzymalsze. Niestety ich cena jest wysoka i często stosuje się zamiennie sosnę lub świerk. Drewno musi być dodrze wysuszone i zaimpregnowane. Tylko to uchroni elewację przed pleśniami i grzybami, a w konsekwencji dom przed wilgocią.
Kamień naturalny wykorzystywany na elewację to najczęściej piaskowiec granit, sjenit, a także niektóre rodzaje wapieni. Kamień polecany jest na cokoły lub obramowania okien czy drzwi. Może być także elementem dekoracyjnym elewacji. Sam w sobie jako elewacja całego budynku jest ciężki i przytłaczający. Zazwyczaj składa się z całych gotowych płyt, które mogą mieć różne kształty, rozmiary i powierzchnię. Jego zaletą jest to, że jest bardzo trwały.
Elewację można wykonać także z metalu. Są to najnowocześniejsze systemy i stosuje się je w budynkach o nowoczesnej architekturze. Wykonane są ze stali lub aluminium. Mają różne kształty i można z nich tworzyć ciekawe kreacje. Taka elewacja składa się z gotowych paneli. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Gdyby jednak doszło do uszkodzenia, to ich zaletą jest to, że gdyby jakiś element został uszkodzony, można go wymienić. Montaż jest łatwy i szybki, co dodatkowo przemawia na ich korzyść.
Licówka i klinkier stosowane do wykończenia budynku to materiały, które dobrze wyglądają jako elewacja. Ceramika elewacyjna jest trwała, odporna na zarysowania i warunki atmosferyczne. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Ich wadą może być to, że czasami zdarza się, że mimo zastosowania jednego wzoru i koloru, na paletach znajdziemy różnice kolorystyczne.
Tynk to najstarsze i najpopularniejsze wykończenie elewacji domów. Tynki cienkowarstwowe to najlepszy wybór. Po położeniu tworzą na ścianie warstwę o grubości 1,5 – 3 mm. Można je kłaść na wszystkich podłożach. Nadają się do budynków nowych i remontowanych. Tynki są gotowe do nakładania w postaci masy lub suche mieszanki do zarabiania wodą. Na rynku dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej. Są trwałe i odporne na działania czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Chronią budynek przed działaniem grzybów i pleśni. Można z nich uzyskać ciekawe faktury na elewacji. Wszystko zależy od tego, jaki tynk zastosujemy i jak będzie zacierany. Wszystko zależy od pomysłowości wykonawcy i zastosowanych narzędzi. Należy pamiętać, że im bardziej wypukła struktura tynku tym więcej zabrudzeń będzie się na niej zbierać.
Dodane w kategorii: Materiały w architekturze