Cuda architektoniczne

Zamek Królewski na Wawelu

25 sierpnia 2020 0 komentarzy

W pięknym Zamku Królewskim na Wawelu mieszkali niegdyś polscy władcy. Dziś budowla jest jednym z najważniejszych zabytków w całym kraju. Na ponad 7 tysiącach metrów kwartowych znajduje 71 sala, w których odbywał się królewskie bale i spotkania polskich królów. Rezydencja znajduje się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie i była kilkukrotnie modernizowana, dlatego jego styl architektoniczny jest bardzo unikatowy.

Historia zamku na Wawelu

Budowa zamku najprawdopodobniej rozpoczęła się w XI wieku. Wtedy budowano znacznie mniejszą budowlę, która z czasem była powiększana o kolejne części ze względu na przeniesienie stolicy Polski do Krakowa. Pierwotnie Zamek Królewski miał styl romański, z kompleksem sakralnym i murem obronnym. Jednak za panowania Kazimierza Wielkiego dokonano rozbudowy o nowe budynki, co sprawiło, że zamek stał się monumentalny. Rozbudowę w stylu gotyckim kontynuował Władysław Jagiełło, który wzmocnił fortyfikację oraz wniósł tzw. wieżę Duńską. Po rozległym pożarze w 1499 roku i odbudowie na polecenie króla Aleksandra Jagiellończyka pałac zyskał bardziej renesansowe oraz barakowe elementy. Natomiast Zygmunt Stary, który sprowadził florenckich architektów, chciał upodobnić zamek do włoskich rezydencji, dodając liczne działa oraz budując kaplicę z charakterystyczną kopułą. Po kolejnym pożarze na początku XVIII wieku zniszczone komnaty odrestaurowano w stylu klasycznym, co jeszcze bardziej podkreśliło niezwykłość krakowskiego zamku.

Zamek przestał być siedzibą Królów Polskich po utracie niepodległości. Mieściły się w nim wtedy koszary wojsk austriackich. Dopiero w 1911 roku rezydencja powróciła we władanie Polski i stała się miejscem urzędowania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej zamek przejęli Niemcy i organizowali w nim spotkania dowódców III Rzeszy. W pałacu mieszkał generalny gubernator, Hans Frank. Wszelkie wprowadzone z budynku zmiany w czasie niemieckiej okupacji zostały zlikwidowano po zakończeniu wojny i powrócono do dawnego, klasycznego stylu budowli, który można podziwiać do dziś.

Zamek na Wawelu – architektura

Zamek Królewski na Wawelu składa się z dwóch kondygnacji oraz trzech skrzydeł. Dodatkowo na dziedzińcu podziwiać można arkadowe krużganki, historyczną bramę wjazdową oraz pięć wież mieszkalnych. Nawierzchnia z kostki brukowej, kamienne dekoracji na drzwiach i oknach tworzą niezwykły klimat. Zamek jest doskonałym miejsce na spacer pośród historycznych zakątków oraz wspaniałych ogrodów królewskich. Większość komnat z Zamku utrzymana jest w stylu renesansowym oraz barokowym, kilka maja bardziej klasycystyczny lub gotycki charakter. Łącznie jest 71 królewskich sal wystawowych oraz dwie specjalne klatki schodowe – Senatorska i Poselska. Ponadto turyści mogą zobaczyć kilka stałych wystaw muzealnych oraz wejść do dawnych pomieszczeń królewskich. Dostępne są m.in. Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Krakowieciekawe budynki w Polsce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *