Cuda architektoniczne

Budynki o konstrukcji szkieletowej

16 września 2020 0 komentarzy

Konstrukcje szkieletowe budynków znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w innych rodzajach nieruchomości. Jest to jedna z technologii pozwalająca znacznie zmniejszyć czas całej budowy.

Taki system budowy pozwala na oddzielenie elementów nośnych, takich jak szkielet, od elementów wypełniających, jak ściany czy osłony. Konstrukcja taka sprawdza się zarówno w budynkach niskich, jak i wysokich.

Technologia szkieletowa jest zdecydowanie jednym z najszybszych sposobów wznoszenia budowli. Sama konstrukcja stawiana jest w zaledwie kilka dni, bez względu na panujące warunki pogodowe. Jedynym elementem wymagającym wyschnięcia jest fundament budynku. Jest to również element powstający przy użyciu ciężkiego sprzętu i potrzebujący czasu, by nabrać odpowiedniej nośności. Sam szkielet natomiast może być obciążany od razu po zamontowaniu. Na znaczne skrócenie prac budowlanych wpływ ma fakt, że elementy konstrukcji szkieletowej powstają z prefabrykatów, przygotowanych wcześniej w fabryce z niemal laboratoryjną precyzją. Pozwala to również na łatwiejsze zaprojektowanie samego budynku. Już na tym etapie określa się bowiem wielkość otworów okiennych i drzwiowych. Czekając na szkielet budynku można więc od razu zamawiać okna i drzwi, przez co wszystkie te elementy pojawią się na placu budowy i zostaną zamontowane niemal w tym samym czasie. W porównaniu do budowania domu w tradycyjnej konstrukcji murowanej, jest to przyspieszenie o kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Ze względów ekonomicznych jednak konstrukcja taka sprawdza się najlepiej w przypadku budynków o prostej bryle. Pozwala to w pełni wykorzystać możliwości tej technologii, a przy tym nie wpływa na podniesienie kosztów budowy. Wybierając skomplikowany projekt z dużą rozpiętością stropów, konstrukcja szkieletowa może znacznie podnieść koszty inwestycji, co przyćmi zalety wynikające z jej wyboru. W takich projektach warto jednak rozważyć konstrukcję mieszaną, łączącą różne technologie wznoszenia budynków.

Mimo, iż budynki powstające w konstrukcji szkieletowej są energooszczędne i wymagają małych nakładów energetycznych do ogrzania wnętrza, to jednak temperaturę utrzymują bardzie krótko. Oznacza to, że w budynku takim musi być zapewniony stały, choć niewielki, dopływ ciepła.

Typy konstrukcji szkieletowych

Konstrukcje szkieletowe dzielą się ze względu na materiał, z jakiego wykonano szkielet. I tak najczęściej spotyka się szkielety stalowe, żelbetonowe lub drewniane. Można podzielić je również według typu konstrukcji. Zgodnie z tym kryterium wyróżniamy:

  • konstrukcje halowe o układzie jedno lub wielonawowym – konstrukcja składa się z siatki słupów, która ułożona jest w osie poziomie i poprzeczne;
  • konstrukcje halowe nienawowe – w tym wypadku słupy rozmieszczone są na obwodzie konstrukcji, na nich natomiast oparta jest konstrukcja dachu,
  • maszty i wieże – stosuje się tu stalowe kratownice, które stanowią wzmocnienie dla wysokich konstrukcji, takich jak wieże wiertnicze, czy słupy energetyczne, radiowe i telewizyjne,
  • konstrukcje wysokie – składające się z ułożonych kondygnacyjnie słupów, umieszczonych na siatce.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *