Cuda architektoniczne

Słoma i glina w budownictwie mieszkaniowym

2 lipca 2020 0 komentarzy

Życie w zgodzie z naturą i jak najmniejszą ingerencją w środowisko to trend, który dotyczy coraz większej liczby aspektów naszej codzienności. Osoby, którym zależy na planecie, wybierają rozwiązania nie tylko energooszczędne, ale przede wszystkim naturalne. Nie inaczej jest z materiałami budowlanymi, wśród których popularnością zaczęły cieszyć się ostatnio słoma i glina.

Kiedyś domy wykonane z gliny lub ze słomianą strzechą można było spotkać na wsiach i raczej kojarzyły się z tanim materiałem, wybieranym przez najbiedniejszych. Dzisiaj, dzięki zaawansowanym technologiom te same produkty wykorzystuje się do budowy domów ekologicznych, które nie przypominają lepianek, a nowoczesne, rustykalne budynki. Czym charakteryzują się poszczególne materiały?

Dom ze słomy – ciepły i bezpieczny szkielet

Obecnie słomy używa się jako izolacji domów szkieletowych wykonanych z drewna. Kostki prasowanej słomy stanowią warstwę ocieplenia i wypełnienia ścian. Następnie tynkuje się je gliną. Do produkcji kostek można użyć dowolnego gatunku zboża, ale najlepiej sprawdza się żyto. Najważniejsze jest, aby słoma była sucha i bardzo dokładnie sprasowana. Konieczne jest sprawdzenie, czy wewnątrz nie ma pleśni, a także usunięcie ziaren i kłosów. Słoma jako izolator może być stosowana w domach parterowych, ale zwykle najczęściej wybierana jest w przypadku budynków szkieletowych. To rozwiązanie ekologiczne, energooszczędne oraz ekonomiczne. Najlepiej sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym, w działkowych altanach, obiektach agroturystycznych, pensjonatach czy motelach. Ściany ze słomy pozwalają na szybkie nagrzanie wnętrz obiektu i utrzymanie tej temperatury przez długi czas przy niskim wydatku energetycznym. Dodatkowo połączenie słomy z gliną pozwala utrzymywać w domu stały poziom wilgotności. Co ciekawe, sprasowana słoma jest materiałem niepalnym. Gwarantuje to wysoką ochronę przeciwogniową całego budynku.

Glina w budownictwie – nowoczesna lepianka

Glina jako materiał budowlany stosowana jest najczęściej w formie wspomnianego tynku, którym okłada się sprasowane kostki słomy w drewnianym szkielecie domu. Glinę nakłada się tradycyjnie, ale z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Sam budulec jest całkowicie naturalny i minimalnie przetworzony. Nie zawiera szkodliwych ani toksycznych substancji, jest zatem w pełni bezpieczny. Do produkcji gliny wykorzystuje się niewiele energii, co ogranicza emisję dwutlenku węgla do środowiska. Dodatkową zaletą jest fakt, że resztki z budowy można wykorzystać, np. jako kompost lub przy budowie innego domu. Domy z gliny oprócz tego, że są naturalne i ekologiczne, to wyróżniają się także trwałością i ognioodpornością. Budowa jest znacznie prostsza i wymaga zastosowanie mniej ilości materiałów oraz sprzętów. Na tynku z gliny nie osadza się kurz, co docenia alergicy. Ponadto budynki zbudowane w tej technologii charakteryzują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną.

Dom ze słomy i gliny to rozwiązanie dla fanatyków ekologii i naturalnego stylu życia, jednak szeroki zakres zalet tego rozwiązania sprawia, że materiały cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ekologów.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *