Cuda architektoniczne

Budownictwo mieszkaniowe a tereny zielone

25 lipca 2017 0 komentarzy

thinglass/bigstockphoto.com

Wymogi urbanistyczne ujęte w polskich przepisach określają sposób aranżowania terenów zielonych przy wielorodzinnych budynkach mieszkaniowych. Nazywa się je powierzchnią biologicznie czynną. Jest to grunt pokryty roślinnością wraz z warstwą wód powierzchniowych.

 

Powierzchnia biologicznie czynna a przepisy

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa wielkość powierzchni biologicznie czynnej na co najmniej 25% powierzchni działki dla działek budowanych przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną. Udział ten może być inny, jeśli wskazuje na to miejscowy plan zagospodarowana przestrzennego. Sztuka budowlana oraz przepisy prawne zmierzają w kierunku budownictwa zrównoważonego, co idzie w parze ze zwiększaniem stopnia ekologiczności nowych inwestycji.

Poza tym, że nowo powstające budynki muszą spełniać surowe normy w zakresie energooszczędności, inwestorzy coraz większy nacisk kładą na zaplanowanie i zorganizowanie przestrzeni znajdującej się wokół nich. Wielopiętrowe molochy otoczone betonem odchodzą do przeszłości, stawia się raczej na budynki kilkupiętrowe, które będą harmonijnie współgrać ze sobą i tym, co je otacza.

Dziedzińce i podwórka między nimi mają służyć mieszkańcom. Deweloperzy w swoich projektach tworzą tu przestrzenie, które zapewnią spokojne miejsce do relaksu dla dorosłych oraz bezpieczne do zabawy dla dzieci. Trawniki, alejki, kwietniki, ławki stanowią niezbędny element nowoczesnej inwestycji.

 

Tereny zielone na nowych osiedlach

W niektórych lokalizacjach, szczególnie widoczne jest to w dużych miastach, przestrzeń pod inwestycje jest mocno ograniczona. Deweloperzy natomiast, co jest oczywiste, biorąc pod uwagę, że są to przedsiębiorcy, chcą tę przestrzeń zagospodarować jak najlepiej, czyli zbudować na niej jak największą ilość mieszkań, które będą mogli następnie sprzedać. Aranżowanie gruntu na przestrzeń zieloną jest więc dla nic decyzją biznesowo niekorzystną, dlatego szukają alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest przeznaczenie na to części tarasu lub dachu, który normalnie byłoby powierzchnią nieużytkową. Zielone tarasy są dostępne z reguły wyłącznie dla osób zajmujących przynależne do niech mieszkania, chociaż zdarza się, że w budynku znajduje się duży taras wspólny. Dach natomiast będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Na tak dużej powierzchni można położyć trawnik, postanowić doniczki z roślinami, a także zorganizować miejsce do siedzenia. Jeśli dodatkowo będzie rozpościerał się z niego piękny widok, z pewnością będzie miejscem, gdzie mieszkańcy będą chcieli spędzać swój wolny czas.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura krajobrazuarchitektura mieszkalnaurbanistyka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *