Cuda architektoniczne

Tower Bridge w Londynie

4 marca 2013 0 komentarzy

Tower Bridge („Most Wieżowy”) to jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie i drugi po Big Benie najchętniej odwiedzany zabytek w tym mieście. Stanowi on zwodzony most, umożliwiający przepływanie statków oceanicznych (maksymalnie do 40 m wysokości powyżej poziomu wody). Wybudowano go niedaleko wieży Tower of London, od której wziął swoją nazwę.

Londyński Tower Bridge czasem mylony jest ze swoim sąsiadem- London Bridge, który również przecina Tamizę.Tower Bridge w Londynie

Historia tego zbudowanego w wiktoriańskim stylu mostu sięga 1872 r. Angielski parlament zgodził się na wykonanie projektu dotyczącego budowy drugiego mostu (po London Bridge) nad Tamizą, lecz musiał on harmonizować ze stylem zamku. Architektem nowego obiektu w Londynie był Horace Jones, który zastosował niegdyś modną konstrukcję składającą się ze stalowego szkieletu obłożonego kamieniem w stylu neogotyckim. Most ukończono w 1894 r., po ośmiu latach budowy. W pierwszych latach otwierano go nawet 6000 razy rocznie, obecnie – liczbę tę zmniejszono do 400. W latach 1909-1982 Tower Bridge był zamknięty dla pieszych, gdyż stanowił ulubione miejsce samobójców, którzy rzucali się z niego w wody Tamizy.

Najbardziej charakterystycznym elementem Tower Bridge w Londynie są jego dwie wieże główne, które połączono u góry z dwoma pomostami, będącymi kładkami dla pieszych. Pomosty te zostały zawieszone 34 m nad jezdnią i ponad 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w Tamizie. Roztacza się z nich przepiękny widok na całą rzekę. W wieżach mostu natomiast umiejscowiono muzeum. Środkowa część Tower Bridge składa się z dwóch podnoszonych przęseł (urządzeń dźwigowych z przeciwciężarem). Kiedy te dwa gigantyczne skrzydła o wadze 1200 ton unoszą się do góry, tworzą płaszczyznę 86 stopni (razem z jezdnią). Obecną kolorystykę mostu ustalono w 1977 r. Wtedy bowiem miała miejsce 25 rocznica koronacji Elżbiety II, dzięki której Tower Bridge może dziś poszczycić się trzema kolorami w tonacji białej, czerwonej i niebieskiej. Pierwotnie posiadał on barwę beżową.

Szerokość Tower Bridge wynosi 60 metrów, zaś przy podniesionych przęsłach jego wysokość  sięga 40 metrów. Ten ważący ponad 2000 ton most początkowo posiadał napędzany parą mechanizm, lecz z biegiem czasu wymieniono go na nowoczesne, elektryczne urządzenie.

Tower Bridge to jedyny ruchomy most spośród wszystkich tego typu obiektów wybudowanych na Tamizie. Często porównuje się go do wieży Eiffla, powstałej pięć lat przed nim. Od początku cały świat uznawał ten wykonany w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali most za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Dziś Tower Bridge symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie oraz przepływającą pod nim rzekę – Tamizę. Nocą most jest pięknie oświetlony i można z niego ujrzeć m.in. London Eye.

 

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Angliiciekawe budynki w Londyniemosty

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *