Cuda architektoniczne

Stefan Kuryłowicz

1 września 2017 0 komentarzy

fot. Marcin Białek

Stefan Marian Kuryłowicz urodził się 26 marca 1949 roku w Warszawie. Z wykształcenia był architektem, doktorem habilitowanym inżynierem architektury i urbanistyki o specjalności architektura budynków użyteczności publicznej. Był wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Był członkiem Rady Architektury i Rozwoju doradzającej prezydent Warszawy. Był laureatem Honorowej Nagrody SARP oraz został nominowany do Nagrody im. van der Rohe’a.

Stefan Kuryłowicz (architekt) – nota biograficzna

Prowadził od 1983 roku biuro projektowe pod nazwą nazwą Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. W ostatnich latach pracował razem z żoną i synem oraz z grupą najbardziej utalentowanych studentów. Jego firma od powstania była jedną z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych firm architektonicznych w Polsce. Był uważany za jednego z najbardziej wpływowych polskich architektów w latach 90-tych i na początku XXI wieku.

Zajmował się projektowaniem budynków handlowych, biurowców, osiedli i budynków mieszkalnych.

W 2010 roku został jednym z architektów, którzy mieli doradzać w kwestii renowacji budynków kwatery głównej ONZ w Nowym Jorku.

Projektował m.in. takie budowle jak Kościół z klasztorem oo. Franciszkanów na ul. Modzelewskiego róg Woronicza w Warszawie, Budynek biurowy Fuji Film Polska w Warszawie, Apartamentowiec Symfonia Residence w Gdańsku, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Humanisticum w Toruniu i dziesiątki mniejszych i większych biurowców w stolicy. Z jego projektu powstała także Stacja Metra Warszawskiego – Dworzec Gdański.

Nie brakowało w jego karierze także przegranych projektów. Jego pracowni nie udało się wygrać konkursu na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kolejną porażką była przegrana w konkursie na projektowanie polskiego Stadionu Narodowego, mimo, że jego nazwisko było znane, rozpoznawalne i stanowiło gwarancję sukcesu.

Projekty Kuryłowicza zawsze budziły kontrowersję wśród polskich architektów. Jego sposób projektowania, dobór materiałów, dynamika budynków odzwierciedlały czasy, w jakich budynki powstają, pokazując, że wkraczamy w trzecie tysiąclecie. Projekty były zawsze rozpoznawalne i niebanalne, współczesne, efektowne i z dużym potencjałem. Dużą wagę pracownia przykładała do inwencji twórczej i szczegółów projektów. Obiekty projektowane przez Kuryłowicza były zawsze dostosowane do otoczenia, funkcjonalne i podkreślały relację obiektu z kontekstem.

Zginął 6 czerwca 2011 roku w górach w Austrii w wyniku wypadku lotniczego. Kuryłowicz jest jedynym Polakiem wspomnianym w prestiżowym albumie Taschen, który poświęcony jest największym światowym postaciom architektury od XIX w. do czasów współczesnych.

W 2012 roku została utworzona Fundacja jego imienia. Jej celem jest promocja dzieł autorstwa Stefana Kuryłowicza oraz wspieranie twórczości architektonicznej innych twórców. W 2013 roku odsłonięto jego pomnik przed kompleksem biurowym Wola Center. Jego autorem był Krzysztof Bednarski.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Polski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *