Rodzaje pokryć dachowych w domach jednorodzinnych
23 stycznia 2020 0 komentarzy
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Wpływa nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na stabilność konstrukcji i ochrony wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi. Na dachu nie warto oszczędzać, po to, aby pokrycie zostało z nami przez wiele lat.
O ile tylko projekt domu jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, to każdy inwestor może zdecydować, jak dach będzie wyglądał. Może być mniej lub bardziej stromy, a także wykonany z różnych materiałów. Co mamy do wyboru?
Dachówka ceramiczna – trwała, ale kosztowna
Dachówka ceramiczna powstaje w procesie wypalania gliny i od wieków jest bardzo popularnym pokryciem dachu. Można stosować ją tylko w stromych dachach. Zaletą tego materiału jest to, że jest niezwykle trwały i odporny na zmiany temperatur. Dobrze również izoluje ciepło. Jeśli zależy nam na ekologicznym budowaniu, to warto wspomnieć, że dachówka ceramiczna jest naturalna.
Niestety, jest to jedno z najdroższych pokryć dachowych. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 100 złotych. Wadą takiej dachówki jest również to, że trudno się ją kładzie, ze względu na jej ciężar, a więźba dachowa musi być wyjątkowo wytrzymała.
Dachówka cementowa – tańsza, choć mniej wytrzymała
Jeśli chcemy, aby dach naszego domu był pokryty dachówką, a nie stać nas na ceramiczną, możemy wybrać cementową. Taka dachówka również jest odporna na mróz i wilgoć, a do tego dobrze izoluje. Cement jest również nieco lżejszy niż dachówki ceramiczne, choć wciąż należy do najcięższych pokryć dachowych. A konstrukcja domu powinna być na to odpowiednio przygotowana.
Wadą dachówki cementowej jest to, że trzeba pokryć ją farbą, która narażona na działanie promieni słonecznych, może więc z biegiem czasu blaknąć.
Blachodachówka – lekka, ale słabo izoluje
Jednym z najtańszych pokryć dachowych jest blachodachówka, bo jej cena za metr kwadratowy wynosi ok. 30 zł. Jest naprawdę lekka i trwała, o ile została odpowiednio ocynkowana i lakierowana. Dzięki temu nie zmieni swoich właściwości nawet przez wiele lat. Blachodachówka jest również bardzo lekka, więc nie trzeba dodatkowo umacniać więźby dachowej.
Jej jedyną wadą jest słaba izolacja akustyczna. Jeśli się na nią zdecydujemy, to musimy być przygotowani, że w domu będziemy słyszeć deszcz lub wiatr.
Gont bitumiczny – idealny na płaskie dachy
Gont bitumiczny to masa z celulozy oraz włókna szklanego lub tworzywa sztucznego, pokryta granulatem mineralnym i asfaltem. Jest dedykowany do płaskich dachów, choć można go również stosować na skośnych.
Gont odporny na wilgoć, ale też na ogień i odkształcenia. Podobnie jak blachodachówka jest tani i lekki, ale dużo lepiej izoluje dźwięki.
Jedyną wadą gontu bitumicznego jest jego słaba odporność na mróz i promienie słoneczne.
Mamy naprawdę mnóstwo opcji do wyboru pokrycia dachowego. Możemy również wybrać jedną z opcji alternatywnych, takich jak drewno, kamień, trzcina czy tworzywo PCV. To, na co warto się zdecydować, z pewnością doradzi nam architekt, projektujący nasz dom.
Dodane w kategorii: Materiały w architekturze