Podziemne domy
8 stycznia 2024 0 komentarzy
Zmiany klimatyczne, wysokie koszty energii i nowe wytyczne dotyczące zmniejszenia śladu węglowego w czasie budowy oraz eksploatacji budynku sprawiają, że zmieniają się projekty stawianych przez nas domów jednorodzinnych. Ciągle mało popularnym, ale zyskującym zwolenników rozwiązaniem jest budowa nowoczesnego i ekologicznego domu podziemnego.
Pierwszy nowożytny dom podziemny powstał w latach 60-tych XX wieku. Uważa się za niego biuro architekta Malcolma Wellsa. Pierwszy polski dom wybudowany pod ziemią to inwestycja zrealizowana przez artystę Zdzisława Bolanowskiego. Dom powstał w Brzeziu, w województwie łódzkim, na początku drugiej dekady tego tysiąclecia.
Dlaczego decydujemy się zamieszkać pod ziemią?
Domy podziemne często powstają z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, np. zboczy lub wydm, a także w wyrobiskach nieczynnych kamieniołomów lub piaskowni. Współczesne technologie umożliwiają również budowę w głąb na płaskim terenie. Za każdym razem większa część budynku skryta jest pod ziemią. Dzięki temu otrzymujemy jedną z największych zalet tego typu konstrukcji – energooszczędność.
Ze względu na ich naturalną izolację w postaci mas ziemi ograniczamy wydatki na ogrzewanie domu zimą oraz chłodzenie latem. W budynku przez cały rok utrzymuje się temperatura na stałym poziomie od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza. Nawet w strefach o dużych różnicach temperatur między poszczególnymi porami roku.
Pomieszczenia z zawsze dodatnią temperaturą łatwo dogrzać. Obecnie do tego celu wykorzystuje się najczęściej nowoczesne pompy ciepła, które pozyskują czystą energię z wnętrza ziemi lub ogrzewanie elektryczne, zasilane energią wyprodukowaną za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązania takie sprawiają, że mieszkamy w zgodzie z naturą, zmniejszając jednocześnie wydatki na prąd.
Budynek, który w większej części osłonięty jest przez ziemię, jest też mniej narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne i doskonale chroni mieszkańców oraz dobytek np. przed huraganowymi wiatrami.
Większe nakłady na budowę
Użytkowanie domu podziemnego może być tańsze, niż w przypadku budynku o tradycyjnej konstrukcji, jednak koszt budowy może być wyższy, ze względu na droższe materiały i technologię, konieczność wykorzystanie ciężkiego sprzętu oraz wyższe koszty przygotowania indywidualnego projektu.
Z budową domu podziemnego często wiąże się konieczność przemieszczenia dużej ilości mas ziemi zarówno w czasie przygotowania wykopu pod budynek, jak i przykrycia przygotowanej konstrukcji. Droższa jest też dodatkowa izolacja termiczna oraz hydroizolacja, które w przypadku domu zlokalizowanego pod ziemią muszą być wykonane wokół niemal całego budynku.
Fundamenty i ściany muszą mieć inną konstrukcję, aby wytrzymać większe obciążenia. Oprócz ciężaru konstrukcji budynku będą na nich spoczywać również masy ziemi. Odpowiednio wzmocniony musi być również strop ostatniej kondygnacji.
Specjalistyczna konstrukcja i unikalne rozwiązania
Aby zapewnić mieszkańcom dostęp do jak największej ilości światła słonecznego, projekt domu podziemnego często zakłada, że południowa część budynku będzie wystawiona ponad powierzchnię ziemi. Na elewacji tej zazwyczaj projektowane są duże przeszklenia, a dodatkowym źródłem światła słonecznego mogą być świetliki, które przenoszą promienie słoneczne do pomieszczeń w głębi budynku. Pomieszczenia są w ten sposób doświetlane równomiernym światłem o naturalnej barwie.
Dom, w którym nie możemy zapewnić naturalnej cyrkulacji powietrza, musi być też wyposażony w nowoczesny i wydajny system wentylacji. Doskonale w takim przypadku sprawdzają się systemy scentralizowanej wentylacji połączonej z wymiennikiem ciepła, który odzyskuje je z pomieszczeń i nagrzewa powietrze pobierane z zewnątrz.
Przemyślane konstrukcja i nowoczesne rozwiązania sprawiają, że dom podziemny może być tani w utrzymaniu, ekologiczny i jednocześnie komfortowy.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy