Cuda architektoniczne

Opera w Sydney

4 marca 2013 1 komentarz

Każde państwo ma charakterystyczną budowlę, która rozpoznawana jest na całym świecie jako symbol tego miejsca. Zdobi ono pocztówki i jest punktem spotkań oraz największych imprez. Bez wątpienia w Australii będzie to Sydney Opera House. Niezwykły budynek jest najważniejszą atrakcją całego kraju, a zwłaszcza Sydney – największego miasta w Australii. Pomysł wybudowania imponującego gmachu zrodził się w latach czterdziestych XX wieku. Zorganizowano konkurs na projekt budowli. Wybrano koncepcję Jørna Utzona, mimo iż duński architekt przygotował wyłącznie szkic całej konstrukcji. Budowa trwała wiele lat, dużo więcej niż najpierw zakładano. Prace budowlane rozpoczęły się w 1957 roku. Opera w znajduje się na przylądku Bennelong Point w Sydney. Wybrano to miejsce, gdyż mieściła się tam nieczynna zajezdnia tramwajowa. Obecny adres Opery to 2 Macquarie Street, Sydney 2000.

opera w sydney

Środki realizacji całego projektu pozyskano m.in. z zorganizowanej w tym celu loterii. Podczas budowy okazało się, że koszty będą dużo wyższe niż początkowo zakładano. Skomplikowane sklepienie, jakie zaproponował Jørn Utzon uniemożliwiło ukończenia budowy w 1965 roku. Na tę okazję wybrano szczególna datą – 26 stycznia, czyli dzień święta narodowego. Jednak termin oddania budynku do użytku przesunięto aż o 8 lat. Spotkało się to z ogromnym niezadowoleniem społecznym. Duńskim architekt musiał opuścić Australię. Projekt przejęli krajowi architekci i dokończyli budowę. Jednak redukcja kosztów wiązała się z obniżeniem standardu wykończenia oraz gorszą akustyką obiektu. Ostatecznie uroczyste otwarcie miało miejsce 20 października 1973 roku. Budowa Sydney Opera House kosztowała w sumie ponad 400 milionów marek.

Mimo trudności budynek zdobi Sydney i mało kto wyobraża sobie to miasto bez wspaniałej opery. Gmach od 28 czerwca 2007 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek wykonany jest ze stali, betonu i szkła. Powstał na działce o powierzchni 1,8 hektara. Charakterystyczny dach, przypominający żagle na wietrze, waży około 160 tys. ton. Pokryty jest milionem ceramicznych płytek, których nie trzeba czyścić, a mimo to doskonale obijają światło słoneczne. W budynku znajduje się kilka specjalnych sal, w których odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Największa, Concert Hall, może pomieścić ponad 2,5 tys. osób, posiada największe mechaniczne organy świata. Następnie sale teatralne – Opera Theatre oraz Drama Theatre, gdzie odbywają się także pokazy baletowe. Ponadto w budynku Opery znajdują się artystyczne przestrzenie (np. Utzon Room), studio nagrań, garderoby dla aktorów oraz restauracje i sklepy z pamiątkami.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Australiiciekawe budynki w Sydney

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Komentarze

  1. Jurek
    12 lutego 2014 - 07:43

    Całkiem ciekawy wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *