Najbardziej ekologiczne budynki na świecie
11 października 2019 0 komentarzy
Dbanie o ekologię to obowiązek każdego. Ocieplanie się klimatu i obniżanie poziomu mórz mogą mieć katastroficzne skutki, dlatego coraz częściej również wielkie firmy decydują się na usprawnienia, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Najbardziej przyjazne technologie odznaczane są specjalnymi certyfikatami. Szczególnie ważne jest to w budownictwie, gdzie innowacyjne rozwiązania i alternatywne źródła energii zapewniają mnóstwo korzyści na kilkadziesiąt lat do przodu. Poniżej najbardziej ekologiczne budynki na świecie.
Pearl River Tower w Chinach
Bardzo nowoczesny budynek, który ma przyczynić się do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla. Wieżowiec liczy aż 306 metrów wysokości, ale za sprawą jego kształtu oraz specjalnych rozwiązań technologicznych jego zapotrzebowanie na energię jest o 60 proc. mniejsze w porównaniu do innych podobych drapaczy chmur. Pearl River Tower wykorzystuje m.in. inteligentne systemy zacieniania oraz mikroturbiny produkujące prąd.
Shanghai Tower w Chinach
Mimo rekordowej wysokości 632 metrów budynek pozostaje energooszczędny. Wpływ na to ma skręcony kształt, dzięki któremu obiekt jest cieplejszy i nie wymaga dogrzewania. Ponadto podczas budowy potrzebowano aż o 25 proc. mniej stali. Produkcja prądu również jest przyjazna dla środowiska, bo odbywa się za sprawą zainstalowanych na dachu turbin wiatrowych.
The Crystal w Londynie
Europejski budynek również może być bardzo ekologiczny, czego przykładem jest londyński projekt Siemensa. Wśród wprowadzonych alternatyw wymienić należy baterie słoneczne na dachu oraz wykorzystywanie deszczówki i zużytej wody do innych celów, by zmniejszyć jej zużycie. Specjalne czujniki dostosowują też poziom oświetlenia oraz ogrzewania do aktualnych potrzeb obiektu.
Pixel w Melbourne
Wyjątkowy, bardzo ekologiczny budynek, który ma zerowy ślad węglowy. Samodzielnie produkuje energię oraz dba o uzdatnianie wody na własne potrzeby, wykorzystując deszczówkę oraz próżniowe toalety. Również unikatowa elewacja budynku dba o ekologiczność, bo zmniejsza zużycie energii niezbędnej do oświetlenia pomieszczeń.
The Edge w Amsterdamie
Według stosowanej w całej Europie oceny BREEAM, która określa stopień energooszczędność obiektu budowlanego, holenderski The Edge otrzymał aż 98,36 procent. Specjalny systemem zarządzania, z którym połączeni są wszyscy pracownicy, pozwala zoptymalizować zużycie energii i wykorzystanie miejsca w obiekcie. The Edge posiada tylko 1000 stałych biurek, a pracuje w nim ponad 2500 pracowników, gdyż stanowiska pracy przydzielane są zgodnie z potrzebami pracowników, bez zbędnej straty energii.
Dodane w kategorii: Ciekawe budynki