Cuda architektoniczne

Marek Budzyński

10 października 2018 0 komentarzy

Fot. Adrian Grycuk

Marek Budzyński urodził się 7 kwietnia 1939 w Poznaniu. Jest polskim architektem i urbanistą, profesorem nauk technicznych oraz nauczycielem akademicki Politechniki Warszawskiej.

Studia na kierunku architektura ukończył w 1963 roku. W 2016 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych. Zawodowo związany z Politechniką Warszawską, na której doszedł do stanowiska profesora nadzwyczajnego w Katedrze Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego. Był także kierownikiem Zakładu Projektowania Miejskiego.

Marek Budzyński jest laureatem Laureat Honorowej Nagrody SARP zdobytej w 1993. W 2014 został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obecnie wraz ze Zbigniewem Badowskim i Krystyną Ilmurzyńską prowadzi Pracownię Architektoniczną w warszawie. Zajmują się projektowaniem architektoniczno-urbanistycznym. W obszarze działań firmy znajdują się przede wszystkim zespoły mieszkaniowe z obiektami towarzyszącymi, obiekty użyteczności publicznej, a także plany urbanistyczne zespołów miejskich. Celem pracowni jest przekształcanie przestrzeni dla potrzeb przyszłych użytkowników w sposób sprzyjający współżyciu ludzi i natury.

Z projektów Marka Budzyńskiego zrealizowane zostały m.in. w latach 60tych dworzec kolejowy w Tychach, Zakłady Azotowe we Włocławku, w latach 70tych osiedle Ursynów Północny w Warszawie, w latach 80tych kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie (1980–1985, ze Zbigniewem Badowskim, w latach 90tych zespół mieszkaniowy SBM Ursynów w Warszawie, Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Z projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego powstał także w 2002 roku ogród botaniczny w Warszawie. Późniejsze projekty obejmowały m.in. Park Technologiczny „Prokom”, Operę i Filharmonię Podlaską oraz kampus Uniwersytetu w Białymstoku.

Z projektów, których nie udało się dotąd zrealizować wyróżnić można muzeum, bibliotekę i archiwum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej, budynek ambasady RP w Berlinie oraz projekt Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, który został nagrodzony 1. nagrodą w konkursie w 2000 roku.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Polski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *