Cuda architektoniczne

Księgarnia w kościele (Waanders In de Broeren)

26 stycznia 2015 0 komentarzy

W lipcu 2013 roku w holenderskim mieście Zwolle swoje podwoje otwarła niezwykła księgarnia Waanders In de Broeren. Dlaczego niezwykła? Ano dlatego, że mieści się ona w przestrzeniach XV-wiecznego kościoła Dominikanów, stanowiąc imponujący mariaż historii i sacrum z nowoczesną przestrzenią kulturalnego profanum.

Księgarnia mieści się na trzech poziomach, zajmując 700 metrów kwadratowych. Co istotne, dobudowane poziomy nie łączą się na stałe z konstrukcją kościoła – można je usunąć bez naruszenia architektonicznej struktury budynku.

Broerenkerk pełnił funkcje sakralne aż do 1982 roku. W ostatnich dekadach, pozostawiony sam sobie i wystawiony na zgubne działanie czasu, niszczał, tracąc swój pierwotny urok. Choć pomysłów na jego zagospodarowanie nie brakowało (istniał tu, między innymi, parking rowerowy), żadna inicjatywa nie rozgościła się w nim na dobre. Dzięki zainteresowaniu Wima Waandersa, właściciela Waanders Publishers, największego w Holandii wydawcy książek z zakresu sztuki, historii i lifestyle’u (funkcjonującego obecnie pod nazwą WBooks), kościół został odrestaurowany i przywrócony do powszechnego użytku – tym razem jako księgarnia.

fot.  Arjan Emmelkamp - flickr.com

fot. Arjan Emmelkamp – flickr.com

Za projekt księgarni Waanders In de Broeren odpowiadają architekci z holenderskiego studia BK. Architecten – Jos Burger i Wouter Keijzer.

Uwagę odwiedzających przyciągają zabytkowe elementy wnętrza: monumentalne kolumny, okienne witraże oraz piękne, misternie malowane sklepienie. Przeciwległe ściany budynku zdobią z jednej strony wspaniałe, odrestaurowane organy, a z drugiej – kolorowy witraż wykonany przez współczesnego norweskiego artystę Kjella Nupena.

W nawiązaniu do pierwotnego wystroju kościoła, wnętrze księgarni utrzymano w jasnych, neutralnych barwach, dbając o podtrzymanie wrażenia otwartej, dobrze oświetlonej przestrzeni (zarówno przy pomocy naturalnego, jak i sztucznego światła). Regały i wykończenia w kontrastowych, ciemniejszych kolorach przydają całości elegancji. Do wykończenia wnętrza użyto drewna w trzech odcieniach oraz białego tynku.

Do wycieczki po kolejnych piętrach księgarni zachęcają główne schody, skonstruowane wokół 11-metrowego regału z książkami, prowadzące aż pod same łuki malowanego sklepienia.

Oprócz księgarni, we wnętrzu starego kościoła znajdują się także firma cateringowa oraz przestrzeń wystawiennicza.

Architekci odpowiedzialni za projekt Waanders In de Broeren przyznają się do inspiracji pracą współczesnego holenderskiego architekta i mnicha benedyktyńskiego Doma Hansa van der Laana, który zasłynął jako nadzwyczaj zdolny twórca architektury sakralnej.

Waanders In de Broeren to nie pierwsza tego typu realizacja w Holandii. W 2007 roku w Maastricht inny dominikański kościół (tym razem XIII-wieczny) został przekształcony w nowoczesną księgarnię z czytelnią i kawiarnią zorganizowaną wokół dużego stołu w kształcie krzyża. Projekt księgarni Selexyz Dominicanen autorstwa holenderskiego biura Merkx + Girod został doceniony przez międzynarodowe środowisko architektoniczne – jeszcze w tym samym roku przyznano mu nagrodę Lensvelt de Architect Interior Award za najlepsze wnętrze.

W obu przytoczonych wyżej realizacjach, dzięki poszanowaniu wielowiekowej historii oraz znaczenia restaurowanych kościołów dla topografii miast, architektom udało się stworzyć miejsca, w których przeszłość spotyka się z nowoczesnością, a zabytkowe wzornictwo ze współczesnym designem. Miejsca, które mimo czysto komercyjnego zastosowania, wciąż traktować można jako godne uwagi zabytki i świadectwa pokojowego współistnienia tak odległych od siebie epok.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Holandii

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *