Jakie rodzaje schodów można zastosować we wnętrzach mieszkalnych?
21 listopada 2017 0 komentarzy
Schody stanowią jeden z najważniejszych elementów architektonicznych wielu domów. Ich zadaniem jest komunikacja między kondygnacjami. Łączą dwa poziomy w jednym pomieszczeniu. Wybór określonego typu schodów zależy najczęściej od budowy domu oraz pomieszczeń, w jakich mają się znaleźć.
Schody można podzielić według różnych kryteriów takich jak kształt, rodzaj materiału z jakiego są wykonane, konstrukcję oraz kąt nachylenia. Nie każde schody nadają się do każdego wnętrza, dlatego warto przed uch wybraniem zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.
Podział schodów ze względu na konstrukcję
Najprostsze i najbardziej naturalne będą schody proste jednobiegowe. Ich stopnie rozkładają się na jednej linii. Nie ma na nich żadnych zakrętów. Są proste w wykonaniu i ekonomiczne. Konstrukcja taka zajmuje jednak dużo miejsca w jednej linii. Ich wadą jest niestety to, że z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku stają się męczące, szczególnie dla dzieci i osób starszych.
Dla większej wygody lepiej wykorzystać konstrukcje dwu-, trzy- lub wielobiegowe. Mogą być one łamane, a poszczególne biegi przedzielone są spocznikiem. Takie schody zajmują nieco więcej miejsca niż schody jednobiegowe, choć wszystko zależy od miejsca ich usytuowania.
Innym rodzajem schodów są konstrukcje zabiegowe lub kręcone. Zabiegowe charakteryzują się tym, że mają stopnie w kształcie prostokąta i kształcie klinowym o zmiennej szerokości. Wykorzystuje się je, gdy w pomieszczeniu jest mało miejsca na umieszczenie schodów prostych. Kręcone stosowane najczęściej przez wzgląd na ich dekoracyjność. Niestety nie są wygodne w użytkowaniu ze względu na różną szerokość stopni. Montując schody zabiegowe lub kręcone o zmiennej szerokości stopni, warto pamiętać, że w najwęższym miejscu nie powinna być ona mniejsza niż 10 cm.
Podział schodów ze względu na materiał
Schody mogą być zbudowane z różnych materiałów. Do wykorzystania są konstrukcje z betonu, cegły, kamienia, stali czy drewna. Te ostatnie są najbardziej popularne w mieszkaniach i domach. Drewno można dostać w różnych odmianach, w zależności od potrzeb. Różne gatunki mają bowiem inną fakturę, kolor czy twardość. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie stopni kamieniem, płytkami ceramicznymi czy terakotą warto wybrać te najmniej ścieralne. Warto także zadbać o to, aby materiał ten miał powierzchnię antypoślizgową.
Jeśli zależy nam, by schody były aranżacją przestrzeni i elementem przykuwającym uwagę, warto zastanowić się nad materiałem takim jak szkło czy drewno rzeźbione. Jest możliwość ukrycia elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu efekt wizualny może być bardzo atrakcyjny.
Wiele zależy także od tego, ile w pomieszczeniu jest miejsca do zagospodarowania na budowę schodów. Od tego w głównej mierze zależy to, jaki rodzaj wybierzemy, gdyż ważny jest ich kąt nachylenia. Im bardziej są one strome, tym krótsze i wyższe są ich stopnie. Najwygodniejsze schody będą miały około 30 stopni. Konstrukcje powyżej 36 stopni będą strome, a 45 nazywa się kaczymi. Są niewygodne w użytkowaniu, gdyż trudno jest się po nich poruszać.
Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne