Flatiron Building
17 stycznia 2023 0 komentarzy
Jednym z najwspanialszych pod względem architektonicznym miast na świecie jest Nowy Jork. To odwiedzane przez miliony turystów w roku amerykańskie miasto zgłębia wiele perełek, którymi zachwycają się najlepsi architekci. Do jednej z nich należy z pewnością Flatiron Building. Ten przypominający żelazko wieżowiec został wybudowany na początku XX wieku i jest prawdziwą ikoną miasta. W artykule przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom architektonicznym, dzięki którym możemy podziwiać ten wspaniały budynek.
Historia i specyfikacja
Flatiron Building zwany w pierwszych latach swojego istnienia Fuller Building (na cześć Georga Fullera) został oddany do użytku w 1902 roku. Od początku górował nad wieloma innymi budynkami w centrum miasta (86,87 m), przez co nazywany jest pierwszym wieżowcem w historii. Dzięki dogodnej lokalizacji (styk Piątej Alei, 23. Ulicy oraz ulicy Broadway) był bardzo dobrze widoczny nie tylko dla okolicznych przechodniów, ale również tych, którzy znajdowali się w innych dzielnicach. Wzbudzał podziw przede wszystkim swoim niezwykle specyficznym kształtem. Z lotu ptaka przypomina żelazko, stąd też wielu tak go właśnie nazywa.
Rozwiązania architektoniczne
Wybudowany w 1902 r. Flatiron Building do dziś wzbudza podziw wszystkich fanów niecodziennych rozwiązań architektonicznych. Jego głównym architektem był Daniel Hudson Burnham, który całą swoją karierę zawodową opierał o stylistyczne rozwiązania Beaux-arts i tak też było z pierwszym nowojorskim wieżowcem. Flatiron Building posiada 21 pięter. Został wybudowany na planie trójkąta na stosunkowo niewielkiej działce. Dzięki pomysłom Burnhama można było w maksymalny sposób wykorzystać każdy metr dostępnej ziemi, co w miastach o zabudowie wielkomiejskiej jest na wagę złota. Głównymi surowcami użytymi w trakcie budowy były kamień i stal. Fasadę wykończono płytkami terakotowymi i wspomnianym kamieniem. Miało to symbolizować klimaty amerykańskiej wsi z uwagi na wzrost imigrantów przybywających do Nowego Jorku z mniejszych miejscowości.
Flatiron w tłumaczeniu na język polski oznacza żelazko. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że wieżowiec przypomina przyrząd służący do prasowania. Stąd wzięła się jego dzisiejsza nazwa. Stalowa konstrukcja budynku okazała się niezwykle wytrzymała mimo obaw specjalistów budowlanych z początku XX wieku. Znaczna część z nich bała się o bezpieczeństwo ludzi przebywających wewnątrz wieżowca w trakcie silnych podmuchów wiatru. Jak się okazało, Daniel Burnham wymierzył wszystko z odpowiednią dla niego precyzją. Warto też zauważyć, że mimo iż Flatiron Building był ówcześnie najwyższym budynkiem na świecie, jego wzniesienie nie trwało długo. Jedno piętro powstawało średnio przez tydzień. W budynku od początku funkcjonowały windy hydrauliczne, którymi można było dostać się na ostatnie piętro w ok. 10 minut. Trzeba przyznać, że podróż tego typu windami nie należała do najprzyjemniejszych przez ich powolność oraz regularne zalewanie przez wodę deszczową. W 1979 roku Flatiron Building umieszczono na liście Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych i do dziś jest odwiedzany przez rzesze swoich sympatyków.
Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki