Budowa domu bez pozwolenia bez limitu powierzchni – już w 2023
30 grudnia 2022 0 komentarzy
Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii już od 2023 roku inwestorzy będą mogli stawiać bez pozwolenia budynki mieszkalne o metrażu większym niż 70 mkw. Obecnie właśnie taki limit obowiązuje dla inwestycji budowlanych o uproszczonych formalnościach. Nowe zasady nie oznaczają oczywiście zupełnego wycofania zezwoleń. Niemniej już od stycznia pod pewnymi bardzo konkretnymi warunkami można będzie z nich zrezygnować.
Dom z pozwoleniem na budowę czy bez?
Od 2022 w naszym kraju obowiązywały zasady dotyczące wielkości domów, jakie można budować tylko na podstawie zgłoszenia. Jak wspomnieliśmy na wstępie, do tej pory limit metrażu wynosił 70 mkw. Nieruchomość tej wielkości mógł postawić każdy właściciel działki budowlanej. Nie musiał przy tym starać się o pozwolenie na budowę, zatrudniać jej kierownika czy prowadzić dziennika prac. Formalności przy tego typu inwestycjach były uproszczone, a prace budowlane trwały zwykle kilka tygodni. W ten sposób mogły powstawać zarówno budynki mieszkalne jednorodzinne, jak i zabudowa rekreacyjna. Najważniejsza zasada dotyczyła metrażu. Niedługo to się zmienia.
Dziś MRiT planuje wprowadzenie dalszych zmian, mają one na celu jeszcze bardziej uprościć kwestie związane z inwestycją budowlaną. Wszystkie omówione wcześniej zasady pozostają w mocy. Jednak od nowego roku bez potrzeby starania się o pozwolenie można stawiać nawet domy mające 100 czy 200 metrów. Jednak podobnie jak wcześniej muszą one zaspokajać nasze potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne. Budowla musi też w całości mieścić się na naszej działce i nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. Przy realizacji projektów domów o powierzchni większej niż 70 mkw na budowie niezbędny będzie też kierownik.
Aby rozpocząć budowę domu, który spełnia warunki, o jakich mówi ustawa, inwestor, zamiast starać się o pozwolenie, dokonuje zgłoszenia budowy wraz z jej gotowym projektem. Dzięki zmianom w ten uproszczony sposób będzie można wznosić wszystkie maksymalnie dwukondygnacyjne domy jednorodzinne. Dodatkowym ułatwieniem dla inwestorów z pewnością będzie fakt, że od 2023 nie będzie już konieczne zatwierdzenie projektu budowlanego i zagospodarowania działki. Jeśli zgłoszenie zostanie dokonane prawidłowo, wystarczy by rozpocząć prace budowlane.
Kolejną ważną zmianą jest Baza Projektów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Rejestr ten umożliwi dostęp online do projektów. Będą z niego korzystać organy nadzoru budowlanego. Dzięki temu właściciele budowy nie będą musieli zajmować się dokumentacją w tradycyjnej, papierowej wersji, a komunikacja między inwestorem a urzędnikami będzie sprawniejsza. Wraz z wejściem w życie nowelizacji znika też obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zwieńczeniem większości projektów będzie oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy