Cuda architektoniczne

5 najwyższych wieżowców na świecie (rok 2022)

23 grudnia 2022 0 komentarzy

Widok na Dubaj, z dominującą sylwetką wieżowaca Burdż Chalifa

Świat branży budowlanej pędzi do przodu. Od dłuższego czasu architekci prześcigają się w projektowaniu coraz to wyższych wieżowców. Najwyższe budowle na świecie są niesamowitym osiągnięciem w dziejach ludzkości, a możemy być pewni, że na obecnych wysokościach nie poprzestaniemy. Sprawdźmy jakie cuda architektoniczne są obecnie najwyższymi wieżowcami na Ziemi. Zapraszamy do naszego rankingu pięciu najwyższych budowli świata.

1. Burdż Chalifa – 828 metrów

Najwyższy budynek na świecie znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a dokładnie w ich najczęściej odwiedzanym mieście przez turystów, czyli Dubaju. Został zaprojektowany w 2004 roku przez Adriana Smitha z Skidmore, Owings & Merrill LLP. Koniec budowy nastąpił sześć lat później. Na wieżowiec składają się trzy elementy konstrukcyjne. Do jego wybudowania zużyto 45 tysięcy metrów sześciennych betonu ważącego ponad 100 tysięcy ton. Oprócz betonu wykorzystano m.in. stal nierdzewną, szkło i trawertyn zdobiący podłogę wewnątrz budowli. Wieżowiec został zaprojektowany w nowoczesnym stylu składnie połączonym z kulturą Islamu.

2. Merdeka 118 – 678,9 metrów

Wieżowiec znajdujący się w stolicy Malezji, Kuala Lumpur został ukończony dopiero w 2022 roku. Autorem projektu jest australijskie przedsiębiorstwo Fender Katsalidis Architects. Podczas prac projektowych wzięto pod uwagę wzornictwo kultury malezyjskiej. Dzięki temu zastosowano system trójkątnych faset, które mają to odzwierciedlać. Szklane wykończenie fasady nawiązuje do rzemiosła, które od wielu lat obecne jest w tym południowo-azjatyckim kraju. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 288 tysięcy m², w tym 158 tys. m² to powierzchnie biurowe.

3. Shanghai Tower – 578,5 metra

Ten chiński wieżowiec jeszcze do niedawna piastował drugą pozycję. Z wiadomych względów został wyprzedzony w tym roku przez malezyjski drapacz chmur. Budowla znajdująca się w Szanghaju została zaprojektowana przez M. Arthur Gensler Jr. & Associates, Inc. Jej powierzchnia całkowita wynosi 380 tysięcy m². Przy tym wieżowcu warto wspomnieć o projektowaniu z uwzględnieniem równowagi środowiskowej, co w Chinach raczej rzadko jest przestrzegane. Projektanci chwalą się, że dzięki ich pomysłom o ¼ ograniczono zużycie stali. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w szanghajskim gigancie jest podwójna szklana elewacja. Szkło jest przystosowane do odbijania znacznej części promieni słonecznych.

4. Abraj Al-Bait Clock Tower – 601 metrów

Przed nami najwyższy budynek w Arabii Saudyjskiej wykonany w postmodernistycznym stylu. Budynek został oficjalnie otwarty w 2012 roku jako kompleks hotelowy dla pielgrzymów przybywających do najważniejszego miejsca dla wyznawców Islamu, czyli Mekki. Do jego powstania wykorzystano przede wszystkim beton i stal. Na jego szczycie znajduje się zegar składający się w całość z czterech tarcz. Jest widoczny z odległości kilkunastu kilometrów. Hotel ma największą powierzchnię na świecie, wynoszącą 1,5 miliona m².

5. Ping An International Finance Centre – 599 metrów

Drugi co do wielkości wieżowiec w Chinach jest jednocześnie piątym w naszym zestawieniu. Oficjalnie otwarty w 2017 roku. Autorem projektu jest Kohn Pedersen Fox Associates. Oficjalne dane dotyczące powierzchni użytkowej budynku wynoszą 495 520 m². Fasadę budynku wykonano ze stali nierdzewnej. Jej waga to 1700 ton. Sprawia ona niesamowite wrażenie, kiedy wieżowiec ogląda się z odległości kilku kilometrów.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Ciekawe budynki
Tagi: wieżowce

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *