Architektura secesji
10 stycznia 2017 0 komentarzy
Secesja była kierunkiem w sztuce, który rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku. Wywarła ona dużo silniejszy wpływ na architekturę wnętrz oraz wzornictwo niż architekturę, choć istniejące do tej pory przykłady dekoracji fasad budynków w stylu secesyjnym wciąż wzbudzają zachwyt. Inne nazwy tego nurtu to: Art nouveau (nowa sztuka; Francja), modernismo (nie mylić z modernizmem; Włochy, Hiszpania), Jugendstil (styl młodzieżowy; Niemcy, kraje skandynawskie).
Secesja w architekturze przejawiała się całkowitym oderwaniem od stylu klasycznego czy historii i charakteryzowała dążeniem do nadania budynkom zupełnie nowej formy, której wyznacznikiem miało być jedynie natchnienie i fantazja artysty. Dlatego też ten styl architektoniczny wyróżniał się abstrakcyjnymi formami i fantastycznymi motywami.
Secesja w architekturze charakteryzowała się:
- bogatą ornamentyką (zwykle kwiatową), podkreślającą falistość linii i tworzącą skomplikowane, wyszukane kształty
- dekoracjami, podkreślającymi konstrukcję i tektonikę budowli, a także jednocześnie pełniącymi funkcje symboliczne
- realizacją XIX-wiecznych postulatów sprzeciwu wobec historyzmu oraz naśladowania minionych epok
- uniwersalnym, spójnym językiem form, znajdującym zastosowanie w architekturze, architekturze wnętrz, rzemiośle (biżuteria, ceramika, meble), architekturze wnętrz i architekturze
Styl secesyjny w architekturze rozwijał się w latach 1899-1925. Jego pierwsze przejawy można było zauważyć w Anglii i we Francji, głównie dzięki pionierom secesji oraz zwolennikom neogotyku: Violletcie-le-Duca i Wiliiamowi Morrisowi. Rozkwit secesji w architekturze nastąpił w 1905 r. W tym czasie powstały najwybitniejsze dzieła tego nurtu. Głównymi ośrodkami secesji były Austria, Belgia, Francja i Katalonia. Po 1918 r. secesja wymieszała się z eklektyzmem. Okres jej świetności minął, a fala krytyki wyparła ją ze sztuki 7 lat później, zarzucając jej brak funkcjonalności i kiczowatość.
Budynki w stylu secesyjnym były niestety niefunkcjonalne i dlatego nie przetrwało ich zbyt wiele. W Polsce secesja w architekturze pojawiła się dosyć szybko za sprawą wpływów niemieckich, austriackich oraz francuskich, lecz wkrótce po tym wyparł ją neobarok. Oto kilka przykładów budynków secesyjnych w Polsce i za granicą:
Maison Tassel w Brukseli – Victor Horta
Casa Milá w Barcelonie – Antoni Gaudi
Hackesche Höfe w Berlinie – A. Endell
Teatr Werkbund w Kolonii – Henry van de Velde
Pawilon Secesji w Wiedniu – J. M. Olbrich
Kamienica Pod Żabami w Bielsku-Białej
Dom handlowy Smechela i Rösnera w Łodzi
Kamienica Schychtów w Łodzi
Kamienica Rudolfa Kerna w Bydgoszczy
Dom pod Globusem w Krakowie
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie
Dom Handlowy Braci Barasch we Wrocławiu
Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
wnętrza sanatorium w Trzebiechowie
Dodane w kategorii: Style architektoniczne