Cuda architektoniczne

Jak się buduje na terenach podmokłych?

4 lutego 2025 0 komentarzy

Badanie warunków wodno-gruntowych to podstawowy etap procesu inwestycyjnego. Jeżeli zamierza się kupić daną działkę, warto je przeprowadzić. Z różnych względów, często przez atrakcyjną cenę lub malownicze sąsiedztwo, nabywcy wybieraj parcelę na terenach podmokłych. Tymczasem może to sprawiać wiele trudności. Jak budować w takim miejscu?

Budowa na terenach podmokłych – od czego zacząć?

Zakup działki na terenach podmokłych przekłada się na wyższe koszty realizacji, pewne ograniczenia budowlane i wiele innych komplikacji. Nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa umożliwiają wzniesienie obiektu nawet przy bardzo trudnych warunkach gruntowych. Teren podmokły wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Na początek należy zlecić firmie badanie geotechniczne gruntu. Na podstawie kilku odwiertów określony zostanie m.in. poziom wód gruntowych. Już na etapie tego badania warto wiedzieć, gdzie dokładnie na działce ma stanąć dom, gdyż kilka metrów dalej grunt może być inny. Dokumentacja powinna zawierać zalecenia dotyczące fundamentowania i zabezpieczenia przed wodą.

Tereny podmokłe a technologia budowy

W przypadku budowy na terenach podmokłych zalecana jest rezygnacja z piwnicy. Oczywiście, można się na nią zdecydować, ale jej zabezpieczenie jest kosztowne i nie ma gwarancji co do skuteczności.

W przypadku budowy na terenach podmokłych stosuje się różne metody, takie jak:

  • wymiana gruntu – bardzo kosztowne, stąd rzadko stosowane.
  • podwyższenie gruntu – tańsze, tym bardziej, jeśli uda się ziemię uzyskać za darmo.
  • wykonanie stawu na posesji – do niego ma trafiać nadmiar wód gruntowych.

Kluczową rolę odgrywa sposób fundamentowania. Rekomendowaną metodą jest zastosowanie płyty fundamentowej – wtedy obciążenie rozkłada się równomiernie. Wykonanie takiej płyty nie wymaga głębokiego wykopu. Poza tym, jeśli jest odpowiednio ocieplona, może stanowić gotową podłogę na gruncie, a także przydać się do wykonania ogrzewania podłogowego. Natomiast ważne jest zastosowanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Kolejnym ważnym elementem jest drenaż opaskowy, czyli specjalistyczny system odprowadzania wody. Składa się na niego sieć rur drenarskich, umieszczonych wokół obwodu fundamentów. Na ich obwodzie znajdują się otwory, przez które wpływa woda. Dzięki spadkowemu ułożeniu rur spływa ona poza obręb budynku. Warto te rury owinąć otuliną, aby nie dochodziło do zatykania. Oczywiście, konieczne jest miejsce, do którego będzie odprowadzana woda. Może to być, np. staw czy studnia chłonna.

Na działce potrzebne może być również odwodnienie liniowe. Ma ono duże znaczenie, kiedy problem nadmiaru wody występuje na powierzchni gruntu. Polega to na wkopaniu w grunt betonowych korytek, które przykrywa się rusztami. Te korytka muszą stanowić ciąg, być ułożone ze spadkiem i prowadzić do studzienki, do której woda ma spływać.

To tylko kilka ważnych informacji związanych z budową na terenach podmokłych. Jednak zawsze warto przemyśleć, czy na pewno taki wybór będzie trafionym rozwiązaniem. Może się z nim wiązać wiele komplikacji.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *