Cuda architektoniczne

AI w pracy architekta

24 czerwca 2024 0 komentarzy

W pracy architekta wyobraźnia zawsze musiała łączyć się z umiejętnościami technicznymi. Tylko w ten sposób fachowiec mógł tworzyć przestrzenne projekty pięknych i bezpiecznych budowli. Praca dawnych architektów różni się mocno od współczesnych metod projektowych, które śmiało wykorzystują coraz nowsze rozwiązania technologiczne. W dobie rozwoju tak niezwykłego narzędzia, jakim jest AI, jego rosnąca rola w zadaniach architektonicznych nie powinna dziwić.

Architekt AI?

Sztuczna inteligencja tworzy dziś systemy pozwalające na szybkie wykonywanie zadań, których przemyślenie zajęłoby człowiekowi wiele czasu. Zastosowanie dużych mocy przerobowych AI jest pomocne na wielu różnych etapach projektowych i niesie korzyści zarówno wykonawcom, jak i inwestorom.

Do najważniejszych zadań, jakie już dziś wykonuje sztuczna inteligencja w pracowniach architektów, należy analiza przestrzenna. Po wprowadzeniu do programu odpowiednich informacji może on tworzyć, plany, mapy i rzuty przestrzenne. Użycie zdjęć satelitarnych pozwala dodatkowo na zebranie danych dotyczących nasłonecznienia czy perspektywy widokowej. Zagadnienia te są bardzo ważne przy planowaniu zabudowy działki. Dzięki wsparciu tego typu architekt może lepiej zrozumieć kontekst całego przedsięwzięcia i podejmować bardziej świadome decyzje.

AI może też zbierać i aktualizować dane dotyczące zużycia energii czy izolacji termicznej. To pozwala na lepsze dobranie materiałów budowlanych do potrzeb konkretnego budynku. Takie projektowanie przekłada się też na wyższą jakość energetyczną budynku.

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę

Stare powiedzenie mówi, że czas to pieniądz, a AI potrafi zaoszczędzić go architektom całkiem sporo. Fachowcy, którzy potrafią posługiwać się tym narzędziem, mogą szybko tworzyć kompleksowe wyliczenia i projekty, które wcześniej były bardzo pracochłonne. Jednak prawdziwą rewolucję sztuczna inteligencja niesie w aranżacji wnętrz. Analizy kolorystyki, oświetlenia czy wyposażenia pozwalają tworzyć bardziej zoptymalizowane projekty i szybciej zamykać etap wykończenia. AI może nie tylko stworzyć symulację montażu sieci elektrycznej czy wodociągowej, ale również ocenić średnie zużycie energii dla konkretnego lokalu.

Popularność sztucznej inteligencji jako narzędzia pracy wielu specjalistów branży nieruchomości zbiegła się w czasie z potrzebą rozwijania ekologicznego budownictwa. AI jest idealną pomocą przy ocenie wpływu danego projektu na środowisko. Przydaje się też przy planowaniu bardziej neutralnych dla otoczenia inwestycji mieszkaniowych.

Czy coraz większa specjalizacja AI stanowi realne zagrożenie dla zawodu architekta? To mało prawdopodobne. Można przewidywać, że sztuczna inteligencja będzie wykonywać za nich powtarzalne prace lub elementy wymagające przetwarzania dużej ilości danych. Jednak zadania kreatywne, polegające na tworzeniu koncepcji architektonicznych z pewnością zostaną na długo w rękach człowieka.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: nowoczesne technologie w architekturze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *