Najpiękniejsze stacje metra
19 lutego 2024 0 komentarzy
Metro jest obecnie jednym z najpowszechniejszych środków transportu w większych miastach. Niektóre ze stacji tych podziemnych linii kolejowych są niezwykłe i spektakularne, nieraz zasługując na miano architektonicznych dzieł sztuki. W naszym artykule mamy zamiar prześledzić kilka z najbardziej fascynujących przykładów stacji metra na świecie. Zapraszamy do lektury.
Dubaj, Khalid bin al-Valíd (BurJuman Center)
Metro w Dubaju, choć jedno z najmłodszych, nie ustępuje innym pod względem przede wszystkim rozmachu. Stacja Khalid bin al-Valíd, zmieniona później na BurJuman Center, to jeden z najwcześniej oddanych przystanków tej sieci. Otwarta 9 września 2009 roku, została przekształcona w unikalne dzieło sztuki przy współpracy najlepszych europejskich architektów. Oszałamiające żyrandole z giętego szkła strukturyzowanego, przypominające strumień wody z kroplami świecącymi na różne kolory, sprawiają, że to miejsce jest prawdziwym dziełem sztuki.
Monachium, Westfriedhof
Stacja metra znajdującego się w stolicy Bawarii to doskonały przykład tego, jak sztuka może wkomponować się w codzienność. Przystanek otwarty 23 października 1998 roku przeszedł kilka rekonstrukcji, w międzyczasie zyskując na estetyce. Surowe betonowe ściany zostały ożywione przez artystę i architekta Alexandra von Branca, który w 2001 roku zamontował 11 niezwykłych lamp. Żyrandole o średnicy 3,8 metra, świecące na niebiesko, czerwono i żółto, uczyniły tę stację jedną z najbardziej kolorowych na świecie.
Nowy Jork, City Hall
Otwarta 27 października 1904 roku, stacja City Hall w Nowym Jorku to prawdziwa perełka amerykańskiej Metropolii. Pomimo że nie pełniła kluczowej funkcji i została zamknięta w grudniu 1945 roku, do dziś można ją zwiedzać, podziwiając piękno jej wnętrza. Wyróżnia się wysokimi, wykończonymi kaflami stropami autorstwa Rafaela Guastavina oraz szklanymi płytkami, które przepuszczają światło na peron. Niecodziennym jest także brak obrotowych bramek biletowych – City Hall była jedyną amerykańską stacją metra, gdzie ich nie zamontowano.
Paryżu, Arts et Métiers
Stacja Arts et Métiers to prawdziwy klejnot paryskiego metra. Otwarta została 19 października 1904 roku. Przystanek ten stanowi nie tylko punkt przesiadkowy dla 16 linii o łącznej długości 220 km, ale także unikalne połączenie sztuki i historii. Zaprojektowano go przez belgijskiego artystę Francoisa Schultena. Stacja przywodzi na myśl podwodną łódź z powieści Juliusza Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Okrągłe okna oprawione w miedziane ramy tworzą iluzję podróży pod wodą, a drewniane schody ruchome dodają przygodowego charakteru.
Sztokholm, Solna Centrum
Kolejna stacja znajduje się w Sztokholmskim metrze. Mowa o Solna Centrum, otwartej 31 sierpnia 1975 roku, która nazywana jest często podziemną jaskinią. Projektanci Anders Aberg i Karl-Olov Bjor stworzyli unikalny klimat, nadając ścianom i stropom ciemnoczerwony kolor, przypominający lawę. Metro w stolicy Szwecji słynie z tego, że stacje przypominają galerie sztuki, a obecnie opisywana z pewnością wpisuje się w ten zwyczaj. Co ciekawe, wiele osób uznaje ją za najdłuższą galerię sztuki na świecie.
Warszawa, Plac Wilsona
Ostatnia na liście znalazła się nasza rodzima stacja Plac Wilsona w Warszawie. Otwarto ją 8 kwietnia 2005 roku. Ta dwukondygnacyjna stacja zaprojektowana przez Andrzeja Chołdzyńskiego zdobyła uznanie nie tylko za funkcjonalność, ale przede wszystkim za swój niepowtarzalny styl architektoniczny. W 2008 roku została uznana nawet za najładniejszą stację metra na świecie na konferencji „Metrorail”. Plac Wilsona łączy w sobie szarość, srebro, kamienne mozaiki i nietuzinkowe oświetlenie, które w kopule południowej zmienia kolory w zależności od pory dnia.
Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki