Wojciech Grabianowski
23 listopada 2022 0 komentarzy
Niewielu potrafi zrobić coś z niczego. Niewątpliwie do osób, którym udało się osiągnąć w ten sposób sukces jest wybitny architekt Wojciech Grabianowski. Mimo że urodził się w Poznaniu, dziś jest cenionym architektem w Niemczech. Jego życiorys i dojście na szczyt nie było niczym innym jak drogą polskiego emigranta z PRL-u na zachód. Przyjrzyjmy się bliżej jego osobie i drodze, którą musiał pokonać, by dojść na sam szczyt.
Początki
Wojciech Grabianowski urodził się w stolicy województwa wielkopolskiego w 1944 roku. Już w okresie edukacji marzył o zostaniu wielkim architektem stąd wybór kierunku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, którą ukończył w 1969 roku. Zaraz po zakończeniu nauki podjął się pracy w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracował w charakterze asystenta do 1971 roku, po czym podjął decyzję o emigracji na zachód. Nie było to jednak takie proste z powodu życia w komunistycznej wówczas Polsce i braku znajomości języków obcych.
Podróż za granicę
Pierwszym krokiem ku spełnieniu marzeń był wyjazd w podróż poślubną w 1971 roku. W trakcie pobytu za granicą Wojciech Grabianowski wraz z małżonką zdecydowali na samowolne przedłużenie swojego pobytu, co mogło się wiązać z problemami prawnymi po powrocie do kraju. Takiej opcji jednak nie przewidywali. Polski architekt mimo nieznajomości języka niemieckiego rozpoczął poszukiwania pracy. Znalazł ją w znanym już wtedy biurze architektonicznym Rhode, Kellermann, Wawrowsky (RKW) w Duesseldorfie. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadził jeden z właścicieli biura Helmut Rhode, który nie mogąc porozumieć się w sposób werbalny z Polakiem, nakazał mu rysować i w ten spektakularny sposób zatrudnił pierwszego obcokrajowca w swojej firmie.
Rozwój w niemieckim biurze
Jak się później okazało, był to bardzo dobry krok. Grabianowski nauczył się języka i wdrożył w pracę na najwyższym architektonicznym poziomie. Po zjednoczeniu Niemiec biuro architektoniczne RKW otrzymało zadanie zaprojektowania urbanistycznej perełki wśród budowli w Lipsku, czyli znanego budynku Speckshof. Właściciele biura zlecili to zadanie Wojciechowi Grabianowskiemu. Po zakończeniu projektu Polak uzyskał sławę w branży oraz został uhonorowany w 1996 roku we francuskim Cannes nagrodą Best Refurbished Office Building. Wśród architektów, tytuł ten uważa się za najbardziej renomowany na świecie. Od teraz architekt nie był już postacią anonimową. Pozytywne opinie i rozgłos po rewitalizacji słynnej lipskiej budowli dały Wojciechowi Grabianowskiego kolejne znaczące zlecenia.
Renoma i prestiż
Kolejne lata to dalsza praca Grabianowskiego na rzecz RKW. Zmieniło się to, że oprócz zleceń na terenie Niemiec, zaczął się zajmować projektami międzynarodowymi, w tym w Polsce. Za największe osiągnięcia architektoniczne Wojciecha Grabianowskiego uważa się dziś Polsat Plus Arenę w Gdańsku, miasteczko handlowo-rozrywkowe Centro Oberhausen, a także współpraca z największymi markami jak Volkswagen, Porsche czy Audi. Dziś Grabianowski jest współwłaścicielem biura, do którego przyszedł jako nieznający języka emigrant z Polski. Obecnie RKW zatrudnia aż 80 obcokrajowców, z czego 30 to Polacy.
Dodane w kategorii: Słynni architekci