Cuda architektoniczne

Beton komórkowy – co to jest i do czego się go wykorzystuje?

23 grudnia 2019 0 komentarzy

Beton komórkowy to materiał budowlany o doskonałych parametrach. Jest lekki, odporny na ściskanie, a ponadto jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. Wszystkie te cechy sprawiają, że chętnie używa się do stawiania ścian. Nie nadaje się jedynie do budowy ścian fundamentowych. Czym dokładnie jest gazobeton, z czego powstaje i dlaczego jest tak ceniony?

Beton komórkowy – informacje ogólne

Powstał on w 1923 roku, w Szwecji. W Polsce pojawił się jednak dopiero w latach 50. Co prawda w 1949 roku podjęto próbę wyprodukowania tego materiału, jednak na skalę przemysłową produkcję rozpoczęto dopiero w roku 1951. Beton komórkowy jest znany również jako gazobeton oraz Suporex.

Czym jest i jak powstaje beton komórkowy?

Gazobeton powstaje poprzez utwardzenie mieszaniny rożnych surowców. Są to m.in.:

  • kwarc,
  • wapń,
  • pieniący się środek porotwórczy,
  • gips,
  • woda.

Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu autoklawu (potrzebna jest bowiem para wodna o wysokiej temperaturze). Aby mógł powstać Suporex należy wprowadzić odpowiednią ilość powietrza (nadmuchać materiał) i zamknąć je w środku cementowej matrycy. Tym sposobem powstaje szkielet betonu komórkowego, który otoczony jest ogromną liczbą pęcherzyków powietrza. Całość tworzy mocny, porowaty materiał o świetnych właściwościach budowlanych.

Gazobeton – gdzie można go wykorzystać?

Można z niego postawić ściany do użytku zewnętrznego. Są to ściany jedno-, dwu-, a nawet trójwarstwowe. Używa się do tego bloczków modułowych, których jakość określa klasa. Określa ona czy wykorzystany materiał ma dobrą wytrzymałość, ale gorszą izolację cieplną, czy też odwrotnie. Z betonu komórkowego można zbudować również nadproża, wieńce i stropy. Niestety nie nadaje się on kompletnie do wykorzystania podczas budowy fundamentów. Dlaczego? Otóż charakteryzuje się on dość sporą nasiąkliwością i byłoby to bardzo nietrwałe rozwiązanie.

Wady i zalety Suporexu

Zalety to wspomniana, doskonała izolacja termiczna. Niewątpliwym plusem jest również lekkość materiału, dzięki któremu jest on zupełnie bezproblemowy do murowania. Używając betonu komórkowego nie trzeba posiadać wielu specjalistycznych sprzętów. Wystarczy piła z hartowanymi ostrzami. Ponadto materiał ten jest po prostu tani. Niestety, mimo licznych zalet, beton komórkowy posiada również kilka wad. Do największych z nich należy niemal całkowity brak izolacji akustycznej. Oznacza to, że pomieszczenia zbudowane z tego materiału nie są prawie w ogóle wygłuszone. Suporex jest również kruchy i nasiąkliwy, co uniemożliwia wykorzystanie go jako materiału tworzącego fundamenty.

Gazobeton jest tanią i wygodną alternatywą dla innych materiałów budowlanych. To powoduje, że od momentu powstania, czyli od 1924 roku, zaczął zyskiwać coraz większą popularność. Aktualnie wykorzystywany jest dość intensywnie, m.in. do stawiania ścian zewnętrznych. Największą zaletą gazobetonu jest bowiem bardzo dobra izolacja termiczna. Zupełnie nie nadaje się on jednak do stawiania fundamentów, ze względu na wysokie ryzyko nasiąkania materiału.

Dodane w kategorii: Materiały w architekturze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *