Cuda architektoniczne

Gabiony – co to jest i zastosowanie

28 czerwca 2019 0 komentarzy

Coraz częściej w polskich ogrodach można zauważyć gabiony, czyli specjalne kosze siatkowe, wykonane z różnych stopów metali, które mogą być wypełnione m.in. gruzem, kamienie, ziemią czy szkłem. Ich zadaniem jest wzbogacenie aranżacji ogrodu oraz tworzenia atrakcyjnych wizualnie ogrodzeń czy elementów wyposażenia ogrodu. Wbrew pozorom nie jest to nowość w sektorze aranżacji ogrodów, ale dopiero zyskuje uznanie w oczach prywatnych właściciel.

Kosze z kamieniami stosowano już w starożytności. Służyły one wówczas do budowania zapór oraz elewacji. Obecnie rola metalowych gabionów niewiele się zmieniła. Stanowią one bardzo nowoczesne, trwałe i co najważniejsze ekologiczne wykończenie ogrodowej zabudowy. Mogą pełnić funkcję donicy na kwiaty, klombów roślinnych, a nawet ławki ogrodowej. Siatkowe kosze najczęściej wypełnia się po brzegi ładnymi kamieniami, ale również szkłem, ceramiką, drewnem, a także dachówką lub węglem. Właściwie niemal każdy surowiec może stanowić wnętrze gabionów, a zapełniając taki kosz ziemią można posadzić w nim ulubione kwiaty lub rośliny.

Atrakcyjny i nietuzinkowy wygląd to duża zaleta gabionów, jednak ich cena stale jest bardzo wysoka, co zniechęca do korzystania z tej opcji aranżacji ogrodu. Niemniej trwałość takiej konstrukcji jest nieporównywalnie większa od innych produktów tego typu. Gabiony nie wymagają konserwacji i malowania, a powleczone plastikiem mogą służyć nawet 100 lat. Wśród wad tego produktu wymienia się także gabaryty i ciężar, które mogą być przeszkodą dla niektórych osób do samodzielnego ich ustawiania.

Jednak dzięki masywności gabiony są bardzo stabilne, dlatego stosuje się je także na podłożach narażonych na wstrząsy. Niemniej to jako ogrodzenie najczęściej używa się gabionów, bo ich różnorodność oraz ekologiczność sprawiają, że stanowią idealne uzupełnienie ogrodu. Szczelnie zakrywają posesję i chronią przed różnymi hałasami. Wypełnione naturalnym surowcem lub produktami z recyklingu pasują do każdego stylu aranżacji ogrodu – wiejskiego, prowansalskiego, romantycznego czy nowoczesnego.

Decydując się na zakup gabionów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość oraz kształt oczek, gdyż to weryfikuje możliwości wypełnienia danym surowcem. Kolejny etap to wykonanie fundamentów, by całe ogrodzenie było trwałe i stabilne w każdych warunkach atmosferycznych. Minimalna głębokość bezpiecznych fundamentów to metr. Konstrukcja wymaga zamontowania słupów ogrodzeniowych oraz zabetowania, w dalszej kolejności łączy się ze sobą poszczególne elementy, a na koniec wypełnia modne gabiony wybranym wkładem. Takie siatkowane ogrodzenia i meble ogrodowe na pewno nie stracą na popularności.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne, Materiały w architekturze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *